PIRKADAT – Dr. Kis-Benedek József: Túszalkuk, egyiptomi aktivizmus és atomalku az árnyékban
A PIRKADAT című műsorban Dr. Kis-Benedek József, biztonságpolitikai szakértő, egyetemi tanár és volt katonai attasé volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés fő témái a Gázai övezetben zajló harcok, a lehetséges túszalkuk, az egyiptomi közvetítési próbálkozások és az iráni atomalku újraindításának kilátásai voltak.
A túszok sorsa: diplomáciai remények, de taktikai valóság
Az amerikai elnök legújabb nyilatkozata szerint nyolc túsz szabadon engedéséről tárgyalások zajlanak a még mindig a Hamasz fogságában lévő 59 ember közül. Kis-Benedek szerint ez inkább taktikai húzás:
„A Hamasz érdeke az, hogy néhány embert visszatartson, hogy később is legyen alkuereje. Az összes túsz szabadon engedése még messze van.”
Az izraeli hadsereg újabb behatolása Gáza területére sem könnyíti meg a folyamatot – a harci cselekmények folytatódnak, újabb válaszcsapásokkal.
Egyiptomi szerepvállalás: aktívabb, mint a katari közvetítők
Egyiptom a közelmúltban jelentősen fokozta jelenlétét és aktivitását a gázai konfliktus diplomáciai színterén. Kis-Benedek szerint ez geopolitikai szükségszerűség:
„Egyiptom közvetlenül érintett. Nem mindegy nekik, hogy a keleti határuk mentén milyen biztonsági viszonyok alakulnak ki. Harckocsikat csoportosítottak Rafa környékére.”
Az is aggodalomra ad okot, hogy a hútik támadásai során egy-egy rakéta egyiptomi területen is becsapódhat. Ezért próbálnak politikai megoldást sürgetni, és szorosabban követik az eseményeket.
Macron álmodik: palesztin állam – de milyen áron?
A francia elnök bejelentette, hogy hajlandó elismerni a palesztin államot az év végéig, amennyiben az arab országok elismerik Izraelt. Kis-Benedek értékelése szerint:
„Ez egy álom. Semmi realitása nincs a jelenlegi helyzetben. Az arab országok sem állnak készen Izrael elismerésére, és Izraelben sincs politikai vagy társadalmi támogatottsága egy ilyen döntésnek.”
Szerinte Macron kijelentése inkább politikai üzenet, mint reális diplomáciai forgatókönyv.
Hollandia szigorít: fegyverszállítási engedélyek Izraelnek
Hollandia új szabályozással korlátozza az Izraelbe irányuló fegyverszállításokat – minden egyes ügyletet külön kell jóváhagyni. Kis-Benedek úgy látja, hogy ez politikai állásfoglalás:
„A holland kormány így fejezi ki nemtetszését az izraeli hadsereg legutóbbi akciói miatt. Ezzel üzenni akarnak, hogy a helyzet nem oldódik, hanem bonyolódik.”
Atomalku Iránnal: fenyegetés és stratégiai halogatás
Szombaton új tárgyalási forduló indul Irán és az Egyesült Államok között az atomalku témájában. A szakértő szerint nem valószínű, hogy komoly előrelépés történik:
„Mindkét félnek érdeke, hogy ne legyen háború, de Iránnak érdeke az is, hogy ne állítsa le az atomprogramját. Ezért kompromisszumra lesz szükség – ha lesz egyáltalán.”
Bár az amerikai elnök keményen fogalmazott – „ha nincs alku, jön a támadás” –, Irán válasza sem maradt el: bejelentették, hogy a dúsított uránt biztonságos helyre szállítják, hogy egy esetleges támadás esetén is megőrizzék a program kulcselemeit.
„Nem a helyszínt költöztetik, hanem a 90%-ban dúsított uránt. Ez azt jelenti, hogy Irán felkészült egy esetleges támadásra.”
Zárszó: Hérut – a szabadság ünnepe más jelentéssel
A beszélgetés végén Kis-Benedek József is utalt a Pészach jelentőségére:
„A Hérut, a szabadság ünnepe idén is különösen fájó, hiszen 59 izraeli túsz 552 napja fogságban van. Közülük sokan talán már nincsenek is életben.”
A műsor zárásaként Breuer Péter jó pihenést kívánt a nézőknek, és felszólított mindenkit: „Tessék segíteni az asszonynak a húsvéti nagytakarításban!”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.