Volt Egyszer – Komlósi Gábor 2.rész

Volt Egyszer – Sebes György műsora: Komlósi Gábor második rész

Sebes György Volt Egyszer című műsorában Komlósi Gábor sportújságíró, médiaszakember és iskolaigazgató mesélt tovább az újságírás és a televíziózás világáról, saját pályafutásáról és az általa alapított Komlósi Oktatási Stúdióról. A beszélgetés során szó esett a médiában zajló manipulációkról, a sportriporter szakma kihívásairól, az oktatásról és a színház iránti szenvedélyéről is.

A média „szabályai” és a manipuláció művészete

Komlósi Gábor saját oktatási stúdiójának egyik tanulságos történetével kezdte, amely a médiában való manipuláció finomságait mutatta be. Példaként hozta fel a Sportriporter kerestetik című versenyt, amelyben hat döntős közül öt a Komlósi Oktatási Stúdióból került ki. Bár ez igaz, Komlósi elismerte, hogy a valóságban a hatodik versenyző nyerte meg a vetélkedőt, de így jobban hangzott, hogy az iskola uralta a mezőnyt.

Egy másik történet az atlantai olimpiához kötődik, ahol Vitray Tamás azt az utasítást adta neki, hogy az olimpiai előkészületekről szóló riportját forgassa újra, de úgy, hogy a számok még látványosabban hassanak. „4200 mázsa krumplit esznek meg a sportolók – hangzik jól. De nem hangzana jobban kilogrammban?” – idézte fel Vitray kritikáját, rávilágítva arra, hogy a média mennyire tudatosan alakítja a valóságot.

A Komlósi Oktatási Stúdió megalapítása

Komlósi elmondta, hogy 1990-ben alapította meg Magyarország első magánkézben lévő újságíróiskoláját, amely több mint 60 évfolyamot ért meg. Előtte maga sem végzett újságíróiskolát, mivel 18 éves korában szakmai tapasztalatai alapján felmentették a kötelező képzés alól. „Én akkor sajnáltam, de ma már tudom, hogy nem veszítettem vele semmit” – jegyezte meg.

Az iskola célja az volt, hogy gyakorlati tudást adjon a hallgatóknak. Mindenkit rendszeresen szerepeltettek kamera előtt, írattak velük, és írásos értékelést kaptak. Komlósi szerint épp ez volt az iskola sikere: „Nálunk a diákok az első naptól kezdve dolgoztak, és a végére nemcsak tudtak valamit, hanem alkalmazni is tudták azt.”

A híres tanítványok és a sportújságírás nehézségei

A stúdió olyan ismert médiaszakembereket adott a szakmának, mint Hajdú B. István, Faragó Richárd, Novák András és sokan mások. Komlósi szerint azonban a sportriporter szakma „felhígult”, mert sokan nem újságíróként, hanem „médiaipari alkalmazottként” dolgoznak. „Manapság nem azt várják el, hogy kérdezz, hanem hogy az egyik oldal álláspontját képviseld. Ez régen elképzelhetetlen volt” – fogalmazott kritikusan.

A sportriporteri munka kihívásait saját tapasztalatain keresztül is érzékeltette. Egy alkalommal egy moszkvai versenyen váratlanul atlétikát kellett közvetítenie, pedig fogalma sem volt az aktuális állásról. „Szalai Pista szerkesztő zseniális volt, súgta a fülembe az eredményeket, én pedig bemondtam, mintha mindig is ezt csináltam volna.” Egy másik emlékezetes esetben egy futballmérkőzésen az egyetlen megjegyzett játékost – Ruboldot – lecserélték a 21. percben, így elvesztette az egyetlen biztos pontot a közvetítésében.

A politika és az újságíróiskola helyzete

Komlósi elismerte, hogy az iskola sokáig próbált politikamentesen működni, de egyre nehezebbé vált. „Volt olyan tanítványom, akinek azt tanácsoltam, hogy az önéletrajzában inkább ne tüntesse fel, hogy nálunk végzett” – mesélte. A média világában egyre inkább érezhető volt a politikai megosztottság, ami miatt végül Komlósi néhány éve visszavonult, és átadta az iskola vezetését Kovács Brigittának.

A színház iránti szenvedély

A visszavonulása után Komlósi Gábor egyik új szenvedélye a színház lett. Hetente öt előadásra is ellátogat, és gyakran újranézi ugyanazokat a darabokat, hogy megfigyelje az apró részleteket. „Nem akarok közel kerülni a színészekhez, nem akarom megismerni őket személyesen, mert nem akarok csalódni bennük” – mondta, utalva arra, hogy korábban a sportolókkal kapcsolatban ezt a hibát elkövette. „Puskás, Balczó, Hidegkuti – gyerekként istenként néztem rájuk. Aztán amikor személyesen is megismertem őket, rájöttem, hogy ők is káromkodnak, kölcsönkérnek és néha büdösek” – tette hozzá nevetve.

Összegzés

Komlósi Gábor történetei egy izgalmas és fordulatos pályát mutattak be, amelyben az újságírás, a televíziózás, az oktatás és a média világának változásai egyaránt szerepet kaptak. Bár ma már nem aktív a szakmában, az általa létrehozott iskola és tanítványai továbbviszik az általa képviselt értékeket.

Sebes György a beszélgetés végén jelezte, hogy még bőven maradtak izgalmas történetek Komlósi életéből, így a jövőben újra számíthatunk rá a Volt Egyszer műsorban.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.