Budapesti fürdők új korszak előtt: milliárdos fejlesztések, célkeresztben a fiatalok és a prevenció
PIRKADAT Breuer Péterrel – vendég: Borosné Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. vezérigazgatója
Gellért fürdő: lélegeztetőgépről felújításra
A Heti TV PIRKADAT című műsorának vendége április 11-én Borosné Szűts Ildikó volt, aki részletesen ismertette a budapesti fürdők 2025-ös terveit, különös tekintettel a Gellért fürdő teljes körű felújítására. „A Gellért fürdőt […] lélegeztetőgépen tartjuk”, jegyezte meg a vezérigazgató, emlékeztetve, hogy a fürdő utolsó nagy felújítása még a ’70-es években történt. A mostani rekonstrukció becsült költsége 20 milliárd forint, a munkálatok várhatóan 2028-ig tartanak majd.
A fürdő egyben társasház is, melynek szállodarésze már megújulás alatt áll, így elkerülhetetlen a fürdőrész korszerűsítése is. A törzsvendégek áttereléséről a vezérigazgató elmondta: „a Gellértbe járó vendégek tudnak majd választani”, hiszen a társaságnak bőven van más fürdője, például a Rudas, a Lukács vagy a Széchenyi.
Rác fürdő: újra pályáznak
A Rác fürdő projektje is napirenden van. A kivitelezési közbeszerzés tavaly technikai hiba miatt eredménytelenül zárult, de a társaság új pályázatot tervez. „Ha a közgyűlés engedélyezné […] akkor […] 15 hónapot vesz igénybe a felújítás”, mondta Borosné Szűts Ildikó, így a nyitás 2027 elején lehetséges.
Széchenyi fürdő: folytatódik a megújulás
A Széchenyi fürdőben már korábban megkezdett felújítások is folytatódnak, örökségvédelmi engedéllyel. „A felújítás megkerülhetetlen, mert a vendégélményhez ez is hozzátartozik” – hangsúlyozta a vezérigazgató.
Egészségmegőrzés és kampányok: új szemlélet a fürdőkultúrában
A gyógyászati szolgáltatásokat egyre kevesebben veszik igénybe. „Sajnos kevesebben veszik igénybe, mint korábban”, fogalmazott a vezérigazgató, aki szerint a gyógyfürdők nemcsak gyógyításra, hanem prevencióra is alkalmasak. Ezt szeretnék idén kommunikációs kampánnyal is tudatosítani, különösen a fiatalabb korosztály körében.
Diákkedvezmények és digitális megújulás
Jelentősen átalakul a kedvezményrendszer is. Július 1-jétől a fővárosiak ötalkalmas bérlettel, a fürdő nyitása utáni első két, illetve zárás előtti utolsó két órában 50%-os kedvezményt kapnak. A Zsigmondy-kártya igénylése és meghosszabbítása digitálissá válik, az időpontra szóló jegyvásárlás is lehetséges lesz. „Nagyon sok fejlesztésünk van, aminek a digitális hátterével nagyon jól állunk” – tette hozzá.
A diákok számára is új kedvezmények léptek életbe március végétől. „Aki a BudapestGO-n keresztül bérletet vásárol, nagyon kedvezményesen tud jönni fürdőbe.”
A turisták élményért jönnek
A külföldi vendégek számára a fürdők alapvetően nem gyógy-, hanem élményhelyszínek. Egy friss felmérés szerint a Budapestre érkező turisták több mint 70%-a már előre eldönti, hogy fürdőbe is ellátogat. „Azért jönnek, mert azt az építészeti csodát, amit a történelmi fürdőink jelentenek […] sehol máshol nem tudják megtapasztalni.”
Borosné Szűts Ildikó hangsúlyozta: „az egészségügyi szolgáltatások […] nem csak a betegség gyógyítására, hanem a prevencióra is kellene, hogy használva legyenek”. A fürdők új stratégiája ezt a szemléletet kívánja meghonosítani, miközben a turizmus számára is értéket kívánnak nyújtani – építészeti, kulturális és egészségügyi szinten egyaránt.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.