PIRKADAT Breuer Péterrel: Seres Attila

Túsztárgyalások, atomalku és a zsidó világ biztonsága – Seres Attila a nemzetközi fejleményekről a PIRKADAT-ban

Irán és az atomalku: fenyegetés és diplomácia kéz a kézben?

A Heti TV április 11-i PIRKADAT című műsorában Seres Attila, a Világ zsidó szemmel szerkesztő-műsorvezetője, a hírolvaso.com főszerkesztője volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés fókuszában a közel-keleti helyzet, az atomalku-tárgyalások és a túszdráma állt. Mint Seres Attila fogalmazott: „Az amerikai vezetés már bejelentette, hogy közvetlen tárgyalások kezdődtek Iránnal.” Bár Irán ezt eleinte tagadta, később mégis „adnak egy esélyt a közvetlen tárgyalásoknak”.

A fenyegetésekre válaszul a teheráni vezetés figyelmeztetett: „rendelkeznek védelmi eszközökkel”, de Seres szerint „valószínűleg nem tudják megvédeni magukat”. Az izraeli beavatkozások – köztük egy, az iráni felségterületre irányuló művelet – világosan mutatják: „Iránnak igazából nincsenek meg az eszközei a korszerű harci támadóeszközök ellen.” Hozzátette azonban, hogy „egy hatalmas, ellenséges lakosságú országról van szó […] elfoglalni nem tudja, megszállni nem tudja”.

A túszdráma: alkudozás vagy porhintés?

Az adásban szóba került a még mindig fogságban lévő 59 izraeli túsz ügye is. Seres Attila meglehetősen szkeptikus az újabb megállapodási hírekkel kapcsolatban: „mindig úgy tűnik, hogy ezek látszattárgyalások […] porhintések […] a közvélemény és a túszok rokonainak a megnyugtatására szolgálnak.” Úgy véli, „formális logika szerint nem lehet egyidejűleg igaz, hogy meg akarom semmisíteni őket, de előtte még alkut akarok kötni velük.”

Közvetítők és érdekszférák: Egyiptom, Katár és az USA

A túsztárgyalásokat arab országok – Egyiptom és Katár – közvetítik, a szerepükért komoly rivalizálás is folyik. Egyiptom kényszerűen együttműködő, hiszen – ahogy Seres rámutatott – „az egyiptomi rezsim […] ki van szolgáltatva az amerikai katonai és anyagi támogatásnak”. A közvetítői szerep lehetőséget nyújt az amerikai jóindulat elnyerésére, különösen most, hogy Trump „elemi érdeke, hogy bármi áron Gázában elérje a békét.”

A tárgyalások hitelességét ugyanakkor kétségbe vonja: „Nemcsak a közvéleménynek, hanem Trumpnak is port akar hinteni a szemébe […] én azt gondolom, hogy ő [Netanjahu] már régen elengedte ezt a kijövetelt.”

Orbán, Törökország és Izrael: jó ez a zsidóknak?

A beszélgetés végén a műsor egyik állandó mottójára – „jó ez a zsidóknak?” – reflektálva Breuer Péter azt kérdezte, jó-e, hogy Orbán Viktor jövő héten Isztambulba látogat. Seres Attila szerint „igen”, majd hozzátette, fontos a helyszín pontosítása is: „Isztambul konkrétan egy ellenzéki Törökország.” Ezért is érdekes, hogy a látogatás nem a fővárosba, Ankarába történik. Bár az izraeli közvéleményben vegyesek az érzések Orbán szerepével kapcsolatban, Seres szerint külpolitikai szempontból előnyös lehet a kapcsolattartás a térség fontos szereplőivel.

Ünnep és figyelem: közeledik a Pészach

A beszélgetés végén Breuer Péter emlékeztette a nézőket: „nem egyszerű szombat van, hanem szombat este beköszönt a Pészach.” Seres Attila is megerősítette: „családi körben fogjuk természetesen tölteni a széder estét”, és békés, boldog megszabadulást kívánt minden nézőnek.

A Világ zsidó szemmel című műsor hétfői adásában további elemzések várhatók a fentiekhez kapcsolódóan – természetesen zsidó szemmel.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.