Palóc André a Pirkadatban: Csökkenő infláció, repülőtér-fejlesztés és gazdasági kihívások
Palóc André, a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője volt Breuer Péter vendége a Pirkadat című műsorban. A beszélgetés során szó esett az infláció mérséklődéséről, az élelmiszerárak csökkenéséről, a Budapest Airport fejlesztéséről, valamint a német és európai gazdasági helyzet kihívásairól.
Infláció: elindult a csökkenés
Palóc André szerint az infláció továbbra is mérséklődő pályán van, és a legfrissebb adatok ezt alátámasztják.
„5,5%-os inflációt mértünk januárban, de ami igazán fontos, az a tendencia. Már az online pénztárgépes adatokból látjuk, hogy január 20-a után elindult egy ármérséklődési folyamat” – mondta a szóvivő.
Példaként említette, hogy az elmúlt napokban két nagy hipermarketlánc is jelentős árcsökkentéseket jelentett be, a tojás árát 4–10%-kal, míg a tejtermékek árát 8–10%-kal mérsékelték.
„Látszik, hogy az ástop puszta említése is hatással van a piaci szereplőkre, hiszen önkéntesen elkezdték csökkenteni az árakat. Ez azt jelzi, hogy a korábbi áremelések nem minden esetben voltak teljesen indokoltak” – fogalmazott.
Nyugdíjasok és otthonfelújítási program
A szóvivő a nyugdíjasokat érintő otthonfelújítási támogatás kiterjesztéséről is beszámolt.
„A vidéki otthonfelújítási programunk kibővül az 5000 főnél kisebb településeken élő nyugdíjasokra is, így akár 400 ezer idős honfitársunk is igénybe veheti a 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatást” – jelentette be.
A támogatás fele anyagköltségre, a másik fele pedig munkadíjra fordítható.
Budapest Airport: nemzetstratégiai jelentőségű fejlesztés
A beszélgetés egyik fontos témája a Budapest Airport visszavásárlása és fejlesztése volt.
„Egy nemzetállamnak szüksége van egy saját repülőtérre – ez nemzetbiztonsági és gazdasági szempontból is kulcsfontosságú” – hangsúlyozta Palóc André.
Breuer Péter rákérdezett a magyar lajstromban szereplő új kereskedelmi légi fuvarozó indulására is. A szóvivő megerősítette, hogy egy új magyar légitársaság kezdi meg a működését, egyelőre csak áruszállítással, de a későbbiekben utasszállítás is szóba jöhet.
Palóc André kiemelte, hogy a repülőtér forgalma tavaly jelentősen nőtt, ami megerősíti, hogy a fejlesztések indokoltak és üzletileg is fenntarthatóak.
Németország gazdasági kihívásai és az európai unió helyzete
A műsorvezető kitért arra is, hogy a magyar gazdaságot erősen befolyásolja a német gazdaság állapota, amely jelenleg nehéz helyzetben van.
„A német gazdaság jelenleg stagnál, és ennek egyik fő oka a rosszul kivitelezett energetikai átállás és a túlzottan erőltetett zöldpolitika. Az autóipar például jelentős hátrányba került a globális versenyben” – fejtette ki a szóvivő.
Szerinte az európai unió gazdaságpolitikájának vissza kellene térnie az alapító eszmékhez, vagyis a közös piacra és a gazdasági együttműködésre, ahelyett, hogy ideológiai alapon próbálnák irányítani a gazdaságot.
„Az unió eredetileg egy gazdasági közösség volt, nem pedig egy politikai vagy ideológiai szervezet. Ha a gazdaság és a béke rendben van, akkor az emberek maguk is megtalálják a számukra megfelelő politikai irányvonalat” – mondta.
Amerikai politika és a béke kérdése
Az amerikai elnökváltással kapcsolatban Palóc André kiemelte, hogy az új adminisztráció jobban érthető és emberközpontúbb kommunikációt folytat, ami pozitív hatással lehet a nemzetközi gazdasági és politikai folyamatokra.
„Amióta csak szóba került, hogy az új amerikai elnök tűzszünetről vagy békéről tárgyalhat, azonnal erősödött a forint. Ez is mutatja, hogy a piac mennyire érzékenyen reagál a háborús helyzetre” – magyarázta a szóvivő.
Hangsúlyozta, hogy a békének ára van, de óriási gazdasági lehetőségeket is rejt magában.
„A béke nemcsak a humanitárius szempontból fontos, hanem a gazdaság stabilizálásának is az alapfeltétele. Ha a háború véget érne, az azonnal pozitív hatással lenne a régió gazdaságaira, köztük a magyar gazdaságra is” – tette hozzá.
Összegzés és zárszó
A beszélgetés végén Breuer Péter megjegyezte, hogy a magyar gazdaság számos kihívással küzd, de a kormány szerint az infláció csökkenése, a repülőtér-fejlesztés és a nemzetközi politikai folyamatok kedvező alakulása segíthet a stabilitás helyreállításában.
„Figyeljenek oda, a tojás ára csökken, közeledik a húsvét, és talán a gazdasági helyzet is javulni fog” – zárta a beszélgetést a műsorvezető.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.