PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. Kis-Benedek József

Heti TV – Pirkadat: Dr. Kis-Benedek József a közel-keleti helyzetről és a globális geopolitikai fejleményekről

Breuer Péter vendége Dr. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, egyetemi tanár és volt katonai attasé volt a Heti TV reggeli műsorában. A beszélgetés központjában a közel-keleti válság, Izrael biztonsági helyzete, valamint a globális hatalmi átrendeződések álltak.

Rakétatámadások és a jemeni hutik fenyegetése

Dr. Kis-Benedek József elmondta, hogy Izraelben a szirénák zúgása és a rakétatámadások a jemeni huti lázadók fokozódó aktivitásának következményei. A szakértő szerint Izrael válaszlépése várható: „Úgy gondolom, hogy rendesen meg fogják csapni ezeket a hutikat. Irán proxihadseregei meggyengültek, elvesztették Szíriát, a Hezbollah is jelentősen meggyengült.”

Szíria és az orosz kivonulás

A beszélgetés során szóba került Szíria helyzete is, ahol a volt elnök, Bassár el-Aszad orosz segítséggel menekült Moszkvába. „Aszad látta, mi történt Szaddám Huszeinnel és Kadhafival, sejthette, hogy hasonló sors várna rá is” – mondta a szakértő.

Dr. Kis-Benedek szerint az oroszok jelenleg evakuálják katonáikat és felszereléseiket a szíriai bázisokról, miközben tárgyalásokat folytatnak az új szír vezetéssel, hogy visszatérhessenek a Tartúszi kikötőbe és a légibázisokra. Alternatív megoldásként Líbia légibázisai is felmerültek, amelyről már tárgyalások zajlanak Haftár tábornokkal.

Törökország geopolitikai ambíciói

A beszélgetésben Dr. Kis-Benedek kitért Törökország szerepére is, amely szintén igyekszik terjeszkedni a térségben. „A törökök 30 kilométeres biztonsági sávot hoztak létre a kurdokkal szemben, ezzel szír területeket kebeleztek be. Látható, hogy Törökország geopolitikai céljai egyre inkább az egykori Oszmán Birodalomhoz hasonlítanak.”

Az izraeli drúzok helyzete

Az izraeli hadsereg biztonsági zónát kíván kialakítani a Golán-fennsík túloldalán, amely új területek elfoglalását vetítheti előre. A térségben élő drúzok helyzetével kapcsolatban a szakértő kifejtette: „A drúzok bárhol is élnek, a mindenkori hatalomhoz igazodnak a túlélés érdekében. A szíriai drúzok most inkább Izraelhez szeretnének tartozni, és a családegyesítés számukra kiemelten fontos.”

A menekültek visszatérése és Európa helyzete

Dr. Kis-Benedek szerint a szíriai menekültek tömeges hazatelepítése várható, különösen Törökország és Nyugat-Európa részéről. „A törököknek szükségük van a szíriai szakemberekre, akik beilleszkedtek a társadalomba, a többieket viszont haza fogják küldeni.” Hozzátette, hogy Dánia és Ausztria már pénzügyi ösztönzőkkel próbálja visszaküldeni a szíreket.

Az Európai Unió politikai helyzetéről szólva Dr. Kis-Benedek rámutatott, hogy Franciaország és Németország belső válsággal küzd. „Az Európai Unió két legerősebb állama instabil politikai helyzetben van. Franciaország kisebbségi kormánya és Németország válságos kancellári helyzete gyengíti az EU hatékony reagálási képességét.”

Jordánia stabilitása és Izrael hosszú határa

A beszélgetés végén szó esett Jordánia helyzetéről is, amely Izrael egyik leghosszabb határszakaszával rendelkezik. Dr. Kis-Benedek szerint a jordán király ügyesen egyensúlyoz a különböző törzsek között, és nem várható jelentős belpolitikai destabilizáció.

„A jordániai helyzetet ellenőrzés alatt tartják, de Izrael továbbra is aggódik egy esetleges problémás fordulat miatt” – zárta szavait a szakértő.

Zárszó

Dr. Kis-Benedek József szerint a közel-keleti válság továbbra is kiemelten veszélyes marad, különös tekintettel Irán, Szíria és Izrael kölcsönhatásaira. Az adás végén Breuer Péter megköszönte a szakértő értékes elemzését, és további fejleményekről szóló beszélgetést ígért a következő műsorra.

 

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.