PIRKADAT M. Kende Péterrel: Nagy Erzsébet

Újabb egyeztetés a pedagógusok ügyében: Továbbra is bizonytalan a bérrendezés

A Heti TV „Pirkadat” című műsorának vendége Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányának tagja volt, aki a pedagógusok helyzetéről, a bérrendezés kérdéseiről és a kormányzati egyeztetések állásáról beszélt. Az interjú során többek között szó esett a bérek rendezésének nehézségeiről, a kormány és az Unió közötti megállapodásokról, valamint az oktatási rendszer problémáiról.

Időhúzás a bérrendezésben

Nagy Erzsébet elmondta, hogy a pedagógusok bérrendezését célzó tárgyalásokon továbbra sem született előrelépés. „Úgy tűnik, a kormányzat nem mutat valódi szándékot a problémák megoldására, és az időhúzás taktikáját alkalmazza” – fogalmazott. Hozzátette, hogy bár a szakszervezetek több konkrét javaslatot is benyújtottak, a kormányzati oldalról nem érkeznek egyértelmű válaszok. Kiemelte: „Sokszor olyan emberekkel tárgyalunk, akiknek nincs valódi döntési jogosultságuk.”

Az Uniós támogatások kérdése

A pedagógusbérek emelésének finanszírozása érdekében a kormány az Európai Unió támogatásaira is számít. Az Unió 2024-re vonatkozóan 800 milliárd forintos támogatást helyezett kilátásba, azonban ez Nagy Erzsébet szerint nem elégséges. „A támogatásból kimaradnak a nevelést-oktatást közvetlenül segítő dolgozók, akiknek a béremelése szintén elengedhetetlen lenne” – mondta. A szakszervezeti vezető rámutatott arra is, hogy továbbra sem állnak rendelkezésre pontos létszámadatok, ami szintén megnehezíti a béremelés mértékének meghatározását.

Bérkülönbségek és igazságtalanságok

A pedagógusok bérstruktúrájában továbbra is jelentős egyenlőtlenségek tapasztalhatók. A gyakornokok és a magasabb fokozatokban dolgozó pedagógusok bérei között minimális különbségek vannak, míg a mesterpedagógusok esetében a béremelés mértéke alacsonyabb az elvártnál. „A jelenlegi rendszer matematikailag is képtelenség, hiszen az ígért béremelési arányok nem állnak összhangban a valósággal” – hangsúlyozta Nagy Erzsébet.

A gimnáziumi ponthatárok problémája

Az interjúban szó esett a középfokú oktatás terén bevezetett új ponthatárokról is, amelyek a gimnáziumi felvételi rendszer szigorítását célozzák. Nagy Erzsébet szerint ez a lépés hátrányosan érinti a diákokat, és hosszú távon káros hatással lehet az oktatás minőségére. „A ponthatáros rendszer szakmaiatlan és embertelen. Ez nemcsak a diákok jövőjét veszélyezteti, hanem negatív üzenetet is közvetít a szakképzésről” – mondta.

Monitoring bizottsági egyeztetések

A beszélgetés során a pedagógusok bérrendezéséhez kapcsolódó uniós monitoring bizottság munkája is szóba került. Az eddigi eredményekről Nagy Erzsébet elmondta, hogy a 2023-as béremelés elmaradása miatt a program lezárásának határideje 2030-ról 2031-re tolódott. A bizottság foglalkozott a gyakornokok béremelésének kérdésével is, azonban a javasolt emelési mértéket végül csökkentették.

További lépések

A szakszervezeti vezető szerint a pedagógusbérek kérdésében még mindig sok a bizonytalanság. A mai egyeztetéstől nem várnak jelentős előrelépést, de bíznak benne, hogy a kormányzat végre konkrét számokat és terveket mutat be. Nagy Erzsébet kiemelte: „Az a célunk, hogy a pedagógusok és az oktatást segítő dolgozók méltó bérezést kapjanak, és az oktatási rendszer a jövőben vonzóbbá váljon a fiatalok számára.”

„Következetes fellépésre van szükség ahhoz, hogy a pedagógusok problémái megoldódjanak. Ez nemcsak az oktatási dolgozók, hanem az egész társadalom érdeke” – zárta gondolatait Nagy Erzsébet.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.