Tordai Bence: „Ez már nem ideológiai kérdés – a rendszernek kell buknia”
A PIRKADAT április 8-i adásában Tordai Bence, független országgyűlési képviselő, a Párbeszéd–Zöldek frakcióvezetője volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés középpontjában a 2026-os választásokra való ellenzéki felkészülés, a Tordai-ház bontási ügye, valamint a gyülekezési jogot korlátozó kormányzati törvény állt. A hangvétel személyes és szenvedélyes volt, de közben politikai stratégiák és rendszerszintű kérdések is élesen megjelentek.
Tordai-ház és politikai nyomásgyakorlás
Tordai szerint „pszichológiai hadviselés” zajlik ellene, miután a hatalom a családi házának bontásával fenyegeti, noha a tervek 2017-ben a hatályos szabályozás szerint kerültek benyújtásra:
„Nincsen építési engedély, mert 2017-től már nem is volt ilyenre szükség. Bejelentéses eljárás volt. A kormányhivatal el is ismerte, hogy a terveknek megfelelően épült meg a ház.”
Állítása szerint a kormányzati szintű fenyegetés csak azután indult, hogy kényelmetlen kérdéseket intézett Orbán Viktorhoz, majd másnap már a kormánypárti sajtó vette elő az ügyet. A képviselő úgy fogalmazott:
„Ez nem az én érzékenységem, ez minden igazságszerető ember érzékenysége. És igen, ez a kampány nekem csak segít, mert még a fideszesek is azt mondják, hogy ez vállalhatatlan.”
Egyéni győzelem kontra pártlogikák
Tordai egyértelművé tette: egyéni választókerületekben van esély legyőzni a Fideszt, mint ahogy ő is tette 2022-ben:
„Rávertem a fideszes ellenfelemre, és 2026-ban is ez lesz a cél. Minden választókerületben egyetlen esélyes ellenzéki jelölt kell.”
A Párbeszéd–Zöldek vezetője ugyanakkor borúlátó a zöld pártok országos szereplését illetően:
„Nem hiszem, hogy önállóan bejutnának a parlamentbe. A zöld gondolat viszont tovább él, például az olyan képviselőkön keresztül, mint én.”
A Momentumról és a DK-ról szólva elmondta: előbbi gyengült, utóbbi viszont „erőtlen jelöltekkel” akar mind a 106 körzetben indulni. A Tisza Párt kapcsán szkeptikus, de elismeri: országos listán ők lehetnek a fő kihívók – ugyanakkor az egyéni választókerületi verseny még nyitott.
A gyülekezési jog korlátozása: új front a demokrácia ellen?
A műsor egyik legfeszültebb része a gyülekezési jogot érintő új szabályozásról szólt. Tordai szerint ez nem pusztán jogtechnikai kérdés:
„Ez már nem világnézeti ügy. A Fidesz olyan gumiparagrafusokat fogadott el, amelyek alapján bármit be lehet tiltani, például a Pride-ot. De ezzel akár egyházi körmenetek vagy állami rendezvények is érintettek lehetnek.”
Breuer kérdésére, miszerint Lázár János csak annyit mondott: „nem kell hirdetni a homoszexualitást”, Tordai így reagált:
„Engem nem érdekel, mit gondol Lázár János. Az érdekel, hogy mindenkinek joga legyen gyülekezni – melegnek, heterónak, konzervatívnak, liberálisnak.”
2026 tétje: jogállam vagy egypártrendszer?
Tordai szerint a következő választás nem a klasszikus ideológiai törésvonalak mentén zajlik majd:
„Ez nem a demokrácia minőségéről fog szólni, hanem a köztársaság visszaállításáról. Egyre többen akarják leváltani ezt a rendszert, függetlenül attól, hogy jobboldaliak, baloldaliak vagy zöldek.”
A beszélgetés végén a műsorvezető arra kérte, hogy próbálja megőrizni otthonát – Tordai azonban másként látja a tétet:
„Nem a ház a fontos. Az a célom, hogy ez a rendszer bukjon meg.”
Tordai Bence megszólalása nemcsak saját politikai küzdelméről szólt, hanem a hazai politikai klíma változásairól is: 2026-ra nemcsak új pártok, de új politikai logikák is megjelenhetnek.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.