„Globális jurisztokrácia és olajháború: új korszak jöhet?” – ifj. Lomnici Zoltán a PIRKADAT vendége volt
A Heti TV PIRKADAT című reggeli műsorában ifj. dr. Lomnici Zoltán nemzetközi jogász volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés fő témája az amerikai belpolitika, Donald Trump visszatérésének lehetősége, az Egyesült Államok és Európa viszonya, valamint a globális gazdasági és jogi hatalmi átrendeződés volt. Lomnici világpolitikai áttekintése nemcsak okos elemzés, hanem egyfajta figyelmeztetés is: új korszak köszönthet ránk, amelyben a demokrácia, a jog és a gazdaság alapjai is átalakulnak.
Az USA–Európa viszony: kihasznált nagy testvér?
A műsor apropóját az amerikai elnök sajtótájékoztatója adta, ahol éles kritikát fogalmazott meg Európa irányába. Ifj. Lomnici szerint az Egyesült Államok valóban a világ első számú olajkitermelője, és ezt a gazdasági erőt most védővámokkal, kemény geopolitikai stratégiával próbálja érvényesíteni. Mint elmondta:
„Az olajkitermelésben az USA megelőzi Szaúd-Arábiát is, és ezt gazdasági nyomásgyakorlásra használja. Emögött átgondolt stratégia van – nem ad hoc ötletek.”
Trump „Good Old USA” koncepcióját Lomnici úgy értelmezi, mint egy visszatérés kísérletét a szuverén, iparilag erős, nemzetállami Amerika képéhez – ennek ára viszont az európai szövetségesekkel való viszony megromlása lehet.
A deep state és a jurisztokrácia hálózata
A beszélgetés egyik legérdekesebb pontja az úgynevezett deep state, azaz a „mélyállam” fogalma volt. Lomnici hangsúlyozta:
„Ez nem konteó. A deep state valóság: egy informális hatalmi hálózat, amely az adminisztráción keresztül évtizedeken átívelő befolyást gyakorol.”
Ezzel párhuzamosan a „globális jurisztokrácia” fogalmát is bevezette: szerinte a világban egyre több olyan nemzetközi jogi és bírói hálózat alakul ki, amelyek nem veszik figyelembe a helyi érdekeket és a szubszidiaritás elvét. Ezek a struktúrák – bár demokratikus köntösben jelennek meg – szerinte néha „népnyúzó szelleműek”.
Kábítószer-kérdés: New York zombijaitól az orvosi marihuánáig
A beszélgetés kanyarodott a kábítószer-kérdésre is, amelyet Lomnici világosan különválasztott:
„Az orvosi marihuánát és az egészségügyi fájdalomcsillapítást nem vitatom. De amit New Yorkban vagy Los Angelesben látunk, az a társadalom szétesése.”
Szerinte a magyar szabályozás – különösen a szintetikus drogok elleni fellépés – jó irányba halad, és példaként említette El Salvador zéró toleranciáját a bűnözéssel szemben.
Európa hanyatlása: hol hibázott el az EU?
Breuer felvetésére, miszerint az amerikai kritikák joggal érik az EU-t, Lomnici elismerően nyilatkozott a múlt nagy európai vezetőiről – Helmut Kohlról, Schröderről, Sárközyről –, de úgy látja, a jelenlegi vezetők, így Olaf Scholz vagy Ursula von der Leyen nem képesek a kontinens egységét megőrizni. Az EU-nak ma nincs valódi szuverén hangja, és ezért Amerikából nézve gyenge és következetlen partnernek tűnik.
Összefogás Netanjahuval és Orbán Viktorral?
A beszélgetés végén Lomnici utalt egy posztra, amelyen Trump, Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu szerepeltek:
„Ez a három vezető most egy olyan szövetséget képvisel, amely – bármilyen különös – reményt jelenthet egy új globális rend kialakulásában.”
Ezek után a nemzetközi jogász reményét fejezte ki, hogy a Hérut, a szabadság ünnepe alkalmából valóban „ki tudjunk vonulni a modern Egyiptomból” – azaz a globális bizonytalanság és függőség állapotából.
A beszélgetés mélyreható elemzést nyújtott a világpolitika aktuális folyamatairól, és arra is rámutatott, hogyan érintheti mindez Magyarország jövőjét.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.