Soltész Miklós: A gyermekek védelme és a család megbecsülése a nemzet ereje
A PIRKADAT legutóbbi adásában Soltész Miklós, a KDNP országgyűlési képviselője, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés középpontjában a gyermekvállalás támogatása, a születéstől kezdődő állami és egyházi gondoskodás, valamint a gyermekvédelmi rendszer aktuális kérdései álltak.
A gyermekvállalás öröme és felelőssége
Soltész Miklós a gyermekvállalás kérdését személyes példáján keresztül is megvilágította: feleségével együtt négy gyermeket neveltek fel, jelenleg „két és fél unokával” büszkélkedhetnek. Mint mondta:
„Mi hívő emberek vagyunk, számunkra a születés előtti kilenc hónap is ugyanúgy élet, ahogyan a halál utáni időszak sem pusztán fizikai megszűnés.”
Az államtitkár szerint a gyermekvállalás kérdése túlmutat a gazdasági támogatásokon – egy világnézeti alapú döntés, amelyhez az államnak erkölcsi, anyagi és intézményi szinten is támogatást kell nyújtania.
A családpolitikai fordulat: segély helyett munka és adókedvezmény
A beszélgetés során kiemelte, hogy az elmúlt 15 évben alapvető szemléletváltás történt:
„A családtámogatási rendszer ma már arra épül, hogy a szülők munkával és ne segéllyel neveljék gyermekeiket. Az adórendszeren keresztüli kedvezmények és a célzott támogatások erre ösztönöznek.”
Soltész hozzátette: a gyermekek fejlődését biztosító védőnői és szűrővizsgálati rendszer fejlesztése szintén fontos része a családpolitikai reformnak.
Nevelőszülői rendszer és örökbefogadás: fordulat a gyermekvédelemben
Breuer Péter a nevelőotthonok telítettségét és az örökbefogadás kérdését feszegette, amelyre Soltész határozott választ adott:
„Ma már az a gyakorlat, hogy csak kivételes esetben kerülhet kisgyermek nevelőotthonba. A nevelőszülői hálózat megerősítésével sikerült megfordítani az arányokat: ma már a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermekek többsége családias környezetben nevelkedik.”
Mint mondta, az egyházak szerepe ebben a folyamatban kulcsfontosságú, hiszen a hivatásos nevelőszülők mellett ők biztosítják azokat az értékalapú kereteket is, amelyekben a gyermekek lelki fejlődése is biztosított.
Abortusz helyett szívhang – új szemlélet az élet védelmében
Az államtitkár hangsúlyozta: a kormány nem jogi szigorításokkal, hanem erkölcsi és lelki eszközökkel próbálja csökkenteni az abortuszok számát:
„2010 előtt 40 ezer fölött volt az abortuszok száma, ma ez 21 ezer körül van. Ebben szerepe van a ‘szívhang-törvénynek’ is: ha az édesanya meghallja a magzata szívhangját, sokkal kevésbé dönt az abortusz mellett.”
Ez a megközelítés szerinte egyszerre tükröz emberséget és tiszteletet az élet iránt, miközben az édesanyák lelki egészségét is védi.
Családbarát ország, boldog szülők
A beszélgetés zárásaként Breuer Péter újabb fontos témát vetett fel: hogyan tudja az állam segíteni azokat a szülőket, akik gyermeket szeretnének, de egészségügyi vagy más okból nem tudnak? Soltész Miklós e kérdés kapcsán elismerte, hogy ez egy nagyon komplex, erkölcsi és szakmai kérdéseket egyaránt felvető téma, amelyről külön beszélgetést érdemel:
„Egy országnak nemcsak fegyverekre, hanem boldog szülőkre is szüksége van. Ezt 100%-ig támogatom és aláírom.”
A beszélgetés rámutatott: a gyermekvállalás kérdése nem pusztán demográfiai vagy gazdasági ügy – világnézeti és erkölcsi dimenziói is vannak, amelyek megértéséhez nemcsak pénzügyi támogatás, hanem közös társadalmi felelősségvállalás is szükséges.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.