PIRKADAT Breuer Péterrel: Thürmer Gyula

Thürmer Gyula: „Az emberek kezdik érezni, hogy ez a tőkés rendszer nem jó”

A PIRKADAT című műsor vendége ezúttal Thürmer Gyula, a Magyar Munkáspárt elnöke volt, aki Breuer Péter kérdéseire válaszolva kifejtette: a párt nem kíván részese lenni az ellenzéki összefogásnak, hanem saját, szocialista alapú alternatívát kínál a választók számára. Thürmer szerint egy új világrend van kialakulóban, amelyben a szocializmus új formái – különösen a kínai modell – jelenthetnek kiutat a jelenlegi globális válságokból.

„A Munkáspárt indul, mert van mondanivalója”

Thürmer szerint az ellenzéki összefogás jelenleg nem létezik, a Munkáspárt pedig nem is törekszik ilyen együttműködésre. „Egy választási lehetőséget akarunk fölkínálni. Ezt tettük Újpesten is” – mondta. A választási rendszer szigorítása azonban jelentős akadályt jelent számukra: „Ma már nem csak az a kérdés, milyen eredményt érünk el, hanem az is, hogy el tudunk-e indulni egyáltalán.” Ennek ellenére kitart a párt, mert – mint fogalmazott – „az emberek már kezdik érezni, hogy ez a tőkés rendszer nem jó.”

A kádári múlt tanulságai és a kínai jövő

A beszélgetés során szóba került egy, a Heti TV-n is bemutatott film, amely Kádár János orvosáról szól, s amelyben Thürmer többször is feltűnik. Ezzel kapcsolatban kifejtette: fontos, hogy a mai fiatalok is emlékezzenek arra, hogy „volt ingyenes oktatás, egészségügy, és működött az állami szféra”.

A beszélgetés egyik hangsúlyos eleme a kínai szocializmus dicsérete volt. Thürmer szerint a nyugati politikai elit tudatosan nem beszél erről a modellről, noha „a kínai gazdasági sikerek mögött a kínai szocializmus áll”. Egy budapesti konferencián – saját elmondása szerint – ő volt az egyetlen, aki ki merte mondani: „Kína nemcsak gazdaságilag sikeres, hanem társadalmi rendszerében is alternatívát nyújt.”

Oroszország, Európa és a háborús világ

Thürmer Gyula nemcsak Kínáról, hanem Oroszországról is részletesen beszélt. Azt mondta: „Oroszország tőkés ország, de a háború nyomán egyre többen kezdik kérdezni, hogy ha a második világháborút meg tudtuk nyerni, akkor most Ukrajnával miért szenvedünk két éve?” Az új honvédelmi minisztert, Belousovot pozitív példaként említette: szerinte ő a szovjet tervgazdaság módszereit alkalmazza.

Az európai hadsereg ötletéről is elmondta véleményét: „Az európai államok nem képesek saját hadsereget létrehozni. Amerika nélkül nincs európai rendszer.” Úgy látja, a világpolitika mögött egy nagy játszma húzódik meg, ahol „Európa újra könyörögni fog Amerikának, ahogy 1918-ban és 1945-ben is.”

Észak-Korea: más út, de működik

A műsor végén Észak-Korea is szóba került. Thürmer többször járt az országban, és úgy véli, bár az észak-koreai rendszer „nem olyan, mint a magyar szocializmus volt”, mégis túlélte a politikai és természeti csapásokat. Szerinte az ország nem önként fegyverkezik: „Ha az amerikai csapatok hazamennének, Észak-Korea sem érezné szükségét az atomfegyvernek.”

„Ha öt percet kapnék a tévében…”

A beszélgetés egyik legerősebb mondata Thürmer Gyulától származik: „Ha nekem adnának minden héten öt percet a magyar televízióban, erősebbek lennénk.” Ezzel szemben szerinte a média inkább „új ellenfelet épít fel” – utalva Magyar Péterre – ahelyett, hogy bemutatná a már létező alternatívákat. A műsorvezető zárásként megígérte: innentől kezdve havonta legalább kétszer biztosítanak megjelenési lehetőséget a Munkáspártnak.

Thürmer Gyula üzenete világos: van más út, mint a jelenlegi tőkés rendszer – csak meg kellene adni a lehetőséget, hogy erről beszélni is lehessen. A Heti TV ennek most teret adott, a kérdés már csak az, hogy a választók is vevők lesznek-e rá 2026-ban.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.