Izraeli gáz, energiaárak, geotermia – Holoda Attila energiaszakértő a PIRKADAT vendége
A Heti TV PIRKADAT című műsorának vendége április 1-jén Holoda Attila energiaszakértő, volt államtitkár volt, aki átfogó képet adott az energiapolitika aktuális kérdéseiről, az izraeli gázszállítási megállapodástól a magyar geotermikus energiahasználat problémáiig.
LNG-gáz Izraelből: ígéretes lehetőség
Az izraeli miniszterelnök budapesti látogatása kapcsán felmerült gázszállítási megállapodásról Holoda elmondta: a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett gázmezők komoly potenciált jelentenek, ám az elosztási kérdések – mivel a mezők Ciprus, Izrael, Libanon és Törökország érdekeltségi területén fekszenek – még tisztázásra várnak. A földgáz szállítása várhatóan cseppfolyósított formában (LNG) történik majd, hajók segítségével.
A magyar ellátásban a horvátországi Krk LNG-terminál és az onnan Magyarországra vezető vezeték játszhat kulcsszerepet. „A kitermelés már megkezdődött, de a terminál és az infrastruktúra fejlesztése még akár két évet is igénybe vehet” – tette hozzá Holoda.
Mit jelent mindez a fogyasztóknak?
Az új források megjelenése a gázpiacon a szakértő szerint egyértelműen árcsökkenéshez vezethet. „Minél több szereplő jelenik meg, annál nagyobb a verseny, és annál jobb a fogyasztónak.” Bár a világ gázfogyasztása még növekszik, a növekedés üteme nem tart lépést az új kapacitásokkal, így az árak hosszabb távon mérséklődhetnek.
Orosz visszatérés? Óvatosság jellemzi Európát
Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban Holoda hangsúlyozta: Európa nem fog gyorsan visszatérni az orosz gáztól való függőséghez. „A nyilatkozatok alapján mindenki készül a háború utáni időszakra, de Putyin nem tett semmit a béke érdekében.” Oroszország exportkapacitásait ugyanakkor korlátozza, hogy például Kína felé csak egyetlen nagyobb vezeték működik.
Geotermia: megújuló energia, amit nem hagyunk megújulni
A beszélgetés végén szó esett a magyar geotermikus energia kiaknázásáról is. Holoda szerint a jelenlegi gyakorlat pazarló: a mezőgazdasági és balneológiai célra használt meleg vizet – amely a teljes mennyiség több mint 60%-át teszi ki – nem sajtolják vissza a földbe, így ezek a készletek hosszabb távon kimerülhetnek. „A visszasajtolás ugyan költséges, de ha nem tesszük meg, elveszítjük ezt a fontos megújuló energiaforrást.”
A kormány és a parlament felelőssége lenne szabályozni a visszasajtolási kötelezettséget, hiszen – ahogy Holoda fogalmazott – „nem adunk esélyt a megújulásra”.
A PIRKADAT beszélgetése ismét rámutatott: az energiapolitika nem csupán gazdasági, hanem geopolitikai és környezetvédelmi kérdés is. A következő évek meghatározó kihívása, hogy Magyarország és Európa miként tudja diverzifikálni forrásait, miközben fenntartható módon használja fel a rendelkezésre álló erőforrásokat.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.