PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. Kis-Benedek József

Káosz a Közel-Keleten – Kis-Benedek József a PIRKADAT vendégeként

A Heti TV PIRKADAT című műsorának április 1-jei adásában Dr. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, volt katonai attasé és egyetemi tanár volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés során a Közel-Kelet aktuális helyzete, a Hamász és Irán szerepe, valamint Izrael és a térség biztonságpolitikai mozgásai kerültek terítékre – világos és kíméletlen elemzéssel.

A Hamász gyengül, de nem tűnik el

A beszélgetés nyitányában Kis-Benedek rámutatott: a Gázai övezet jelenlegi állapota kormányzásra alkalmatlan. A Hamász mozgásterét jelentősen csökkentette a háború és a lakossági elégedetlenség. „A rendszer, ami jelenleg Gázában működik, az működésképtelen.” A szervezet egyes fiatal tüntetőit halálra is ítélte, ám végül – nemzetközi nyomásra – elálltak a kivégzésektől. A túszegyezmények is döcögnek: Izrael több lépcsős megállapodásban próbálja visszaszerezni az október 7-ei terrortámadás után elhurcolt állampolgárait, ám a Hamász csak részleges elengedésről beszél. „Nem lehet tudni, milyen állapotban vannak a túszok, és hogy egyáltalán életben vannak-e még.”

Irán: közel az atomfegyver?

Az iráni nukleáris programmal kapcsolatban Kis-Benedek elmondta: a fejlemények aggasztóak, és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség is negatív jelzéseket adott. „Gyorsan halad előre a program, a végső bizonyíték az lenne, ha végrehajtanának egy tesztet. Az viszont lehet, hogy akkor már késő lesz.” Szerinte egy izraeli megelőző csapás sokkal valószínűbb, mint amerikai katonai beavatkozás. Az amerikai jelenlét – repülőgéphordozók és bombázók formájában – egyelőre inkább elrettentő demonstráció.

Szíria: ideiglenes kormány és határviták

A szíriai helyzet is kaotikus: „Minden ideiglenes – a kormány, az elnök, az alkotmány.” A muszlim vallási törvények (saría) dominanciája mellett jelentős az etnikai és felekezeti megosztottság is. Az Alaviták nem hajlandók elfogadni az új ideiglenes vezetést, és több ezren életüket vesztették a belső konfliktusokban.

A Golán-fennsík kapcsán Kis-Benedek hangsúlyozta: stratégiai magaslatról van szó, ahonnan „akár Iránig is be lehet látni.” Izrael tehát nem véletlenül tartja fontosnak a vitatott területet.

Izrael „jó kerítése”: új együttműködés a drúzokkal

Fontos fejlemény, hogy Izrael újra bevezette az úgynevezett „jó kerítés” politikáját, amely lehetővé teszi, hogy szíriai drúz és alavita munkások legálisan átjárhassanak Izraelbe dolgozni. Kis-Benedek szerint ez „egyértelműen előrelépés”, és a jövőbeni béketárgyalások irányába mutat.

A Szuezi-csatorna válsága: Egyiptom a közvetítő szerepében

A beszélgetés végén szó esett az egyiptomi elnök, Abdel Fattáh esz-Szíszi aggodalmairól is. A Szuezi-csatorna bevételkiesése, a Vörös-tengeri hajózás elleni húti támadások és az amerikai válaszlépések mind gazdasági nyomást helyeznek az országra. „A húti támadások megszűnéséig a hajók nem fognak visszatérni – ez Egyiptomnak is érdeke.”

Kis-Benedek világosan fogalmazott: „A helyzet jelenleg megoldhatatlan.” A Közel-Kelet továbbra is forrong, a nagyhatalmak játéka, az etnikai ellentétek, az ideológiai különbségek és a gazdasági nyomás mind-mind akadályai a stabilitásnak. A szakértő pénteken visszatér a PIRKADAT műsorába, ahol már az izraeli miniszterelnök magyarországi látogatásának eredményeit is értékelni fogják.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.