PIRKADAT Breuer Péterrel: Seres Attila

Seres Attila a Pirkadatban: München, Közel-Kelet és az amerikai politika hatása

Seres Attila, a Világ zsidó szemmel szerkesztő-műsorvezetője és a hirolvaso.com főszerkesztője volt Breuer Péter vendége a Pirkadatban. A beszélgetés során szó esett a müncheni biztonsági konferenciáról, a Közel-Kelet helyzetéről, a Hamasz túszügyéről, valamint az amerikai és európai politikai folyamatokról.

Amerikai fenyegetés a Hamasz ellen

Seres Attila kiemelte, hogy Donald Trump amerikai elnök kemény üzenetet küldött a Hamasznak, amely a legutóbbi hírek szerint „meghajlott” a nyomás előtt, és tovább tárgyal a túszok elengedéséről.

„Trump nem csak az izraeli túszok miatt avatkozik be, hanem azért is, mert az elrabolt személyek közül többen amerikai-izraeli kettős állampolgárok” – magyarázta Seres Attila.

Trump kijelentése, miszerint „vagy minden túszt elengednek, vagy jön a pokol”, komoly figyelmeztetés volt a Hamasznak, amely úgy tűnik, ennek hatására hajlandóságot mutatott a további egyeztetésekre.

Müncheni biztonsági konferencia – ismét Európa sorsáról döntenek?

Seres Attila a müncheni biztonsági konferenciával kapcsolatban történelmi párhuzamokat is felvetett.

„Nem tudom, csak nekem üt szöget a fejembe, de a második világháború előtt is Münchenben döntöttek Európa sorsáról. A mostani események is sorsdöntőek lehetnek” – jegyezte meg.

A konferencia egyik fontos témája az orosz-ukrán háború lehetséges lezárása, valamint az, hogy az Egyesült Államok és Oroszország milyen egyezségeket hajlandó megkötni.

„Ez a találkozó meghatározza a világpolitika következő időszakát. Kérdés, hogy vajon megoldást keresnek-e, vagy csak újabb konfliktusokat generálnak” – tette hozzá.

A Weimari Együttműködés és az európai helyzet

Seres Attila kiemelte, hogy az úgynevezett Weimari Együttműködés – amelynek résztvevői Franciaország, Németország és Lengyelország – figyelmeztette Trumpot, hogy ne közeledjen túl gyorsan Putyinhoz.

„Komolyan gondolja valaki, hogy politikai szövetségük nevét „Weimari Plusznak” hívják, amikor pontosan a weimari rendszer bukása vezetett Hitler hatalomra jutásához?” – tette fel a kérdést.

Szerinte ez történelmileg szerencsétlen elnevezés, és komoly problémák forrása lehet a jövőben.

Trump, Amerika és a Közel-Kelet jövője

Seres Attila felvetette, hogy Trump politikája szigorúan amerikai érdekek mentén szerveződik, és nem lehet azt gondolni, hogy feltétlenül minden izraeli célkitűzést támogatni fog.

Ugyanakkor Izrael kulcsszerepet kapott egy új amerikai-indiai kereskedelmi útvonalban, amely Olaszországon keresztül épül ki.

„Ez hosszú távon fontosabb lehet, mint a mostani túsztárgyalások, mert ez a gazdasági útvonal évekre meghatározza a világkereskedelmi folyamatokat” – hangsúlyozta.

Egyiptom geopolitikai játszmája

A beszélgetés végén szó esett arról is, hogy Egyiptom alternatív béketervet terjesztett elő, amelynek célja, hogy elkerülje a gázai menekültek befogadását.

Breuer Péter emlékeztetett arra, hogy Egyiptom már a múltban is ügyesen lavírozott a nagyhatalmak között, és ha úgy érzi, hogy az Egyesült Államok túlzott nyomást gyakorol rá, akkor akár Oroszországhoz is közeledhet.

Nem hiszem, hogy Egyiptom visszatérne az oroszokhoz teljes mértékben, de az biztos, hogy megpróbálja a lehető legjobb alkupozíciót kialakítani” – vélekedett válaszában Seres Attila.

Összegzés

Seres Attila a beszélgetés végén kiemelte, hogy az elkövetkező napok meghatározóak lesznek a világpolitikai folyamatokban, legyen szó az orosz-ukrán háborúról, a Közel-Keletről vagy az Egyesült Államok külpolitikájáról.

„A hétvégén érdemes lesz figyelni a híreket, mert ezek a tárgyalások nemcsak a jelenlegi konfliktusokra lesznek hatással, hanem hosszú távon is meghatározhatják Európa és a Közel-Kelet jövőjét” – zárta gondolatait.

Breuer Péter pedig Sabbat Salommal köszönt el a nézőktől, és emlékeztette őket, hogy a Pirkadat ismétlései elérhetők online, valamint délután a Kossuth Rádióban is hallhatják a „Halld Izrael” című műsort.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.