Dr. Szakács László a Pirkadatban: Gazdaság, külpolitika és a baloldali értékek jövője
Dr. Szakács László, a Szociáldemokraták és Demokraták Pártjának (SzocDem) alelnöke volt Breuer Péter vendége a Pirkadat című műsorban. A beszélgetés során szóba került a magyarországi baloldali politika helyzete, az Európai Unió jövője, valamint az ukrajnai háború és az amerikai politika hatása Európára.
A baloldali értékek helyzete Magyarországon
Dr. Szakács szerint a baloldali gondolatoknak és eszméknek továbbra is jelentős támogatottságuk van Magyarországon, amit 27-30% közé becsült.
„A társadalmi egyenlőség, az igazságosság és az esélyegyenlőség nem elvont fogalmak, hanem a mindennapi élet részei. Nem engedhetjük, hogy valakinek az egész jövője attól függjön, hogy hová született, vagy milyen családi háttérrel rendelkezik” – fogalmazott.
Kiemelte, hogy a vidéki és a fővárosi élet között még mindig óriási különbségek vannak, ami nem a budapestiek „hibája”, hanem az állami forráselosztás és fejlesztéspolitika egyenlőtlenségeinek következménye.
Újraindíthatók-e a magyar bányák?
A beszélgetés során szóba került a magyar bányászat helyzete, különösen a baranyai bányák esetleges újranyitása.
„Baranya alatt hatalmas széntartalékok vannak, a föld alatt legalább negyvenszer annyi, mint amennyit eddig kitermeltek. De ennek a bányászatnak ma nincs gazdasági realitása” – mondta.
Felidézte, hogy 2018-ban a fideszes politikusok kampányígéretként bedobták a bányák újranyitását, sőt vájárképzést is indítottak, de azóta sem bányák, sem vájárképzés nincsen.
„Ezek a populista ígéretek csak rövid távon működnek, de valójában senki nem tett semmit az ügy érdekében” – tette hozzá.
Müncheni biztonsági konferencia: béke vagy újabb feszültség?
A beszélgetés egyik fő témája a 61. Müncheni Biztonsági Konferencia volt, ahol a világ vezetői – az amerikai elnök és az orosz delegáció is – tárgyalnak az ukrajnai háború jövőjéről.
„A békének nem csak a papíron kell megvalósulnia, hanem fenntarthatónak is kell lennie. Az elmúlt időszak megtanított minket arra, hogy egy rosszul megkötött béke csak újabb konfliktust szül” – mondta Dr. Szakács.
Hozzátette, hogy nem lehet egy olyan megállapodást kötni, amelyben egyik fél csak „lélegzetvételnyi szünetet” kap, hogy utána újabb fegyverkezésbe kezdjen.
„Az Európai Unió és az Egyesült Államok számára is az lenne az érdek, hogy ne egy újabb háborús ciklusba lépjünk, hanem valódi garanciákkal biztosított béke szülessen” – emelte ki.
Ukrajna és az Európai Unió jövője
Felvetődött a kérdés, hogy Ukrajna csatlakozhat-e a NATO-hoz vagy az EU-hoz a közeljövőben.
„Ukrajna jelenleg sem a NATO, sem az EU tagja, és ezek a csatlakozási folyamatok nem egyik napról a másikra történnek. Magyarország például 1994-től 2004-ig, tíz évig készült az EU-tagságra, pedig akkor sokkal jobb állapotban volt, mint Ukrajna most” – magyarázta.
Hangsúlyozta, hogy az EU-tagság hatalmas előnyökkel járhat Ukrajnának, de előbb a háborúnak kell véget érnie, hogy egyáltalán elindulhasson a valódi integrációs folyamat.
Donald Trump és az amerikai politika hatása Európára
Az Egyesült Államok újra hivatalba lépett 47. elnökével kapcsolatban Dr. Szakács megjegyezte, hogy Trump jelenlegi politikája eltér a korábbi elnökségétől.
„Most már sokkal inkább az emberek nyelvén beszél, ugyanakkor elképesztő tempóban hoz döntéseket, amelyek közül több nagyobb hatással van Európára, mint magára az Egyesült Államokra” – mondta.
Kiemelte, hogy Trump erősen protekcionista gazdaságpolitikát folytat, ami az európai országokat érzékenyen érintheti.
„A vámokat ugyan ő vezette be, de ezeket valójában az amerikai importőrök fizetik ki, nem a külföldi országok. Ebből az következik, hogy a fogyasztókra hárul a költség, amit Trump eddig nem nagyon említett” – mondta.
Az amerikai elnök kínaellenes politikája, a mexikói-öböl átnevezése vagy Grönland megvásárlásának ötlete szerinte inkább politikai manőverek, mint reális célok.
„Trump először szankciókat hoz, majd fel is függeszti őket. Egyelőre nem tudjuk, hogy ez a stratégia milyen hosszú távú hatásokkal jár majd” – tette hozzá.
Európai politika és a német választások hatása
A műsorvezető felvetette, hogy Németország és Franciaország, az Európai Unió vezető hatalmai jelenleg belső politikai problémákkal küzdenek.
„Macronnak komoly népszerűségi gondjai vannak, Németország pedig a radikális pártok előretörésével néz szembe” – mondta Dr. Szakács.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem lehet kifogás az Európai Unió tétlenségére.
„Nem várhatunk ölbe tett kézzel, hogy ezek az országok megoldják a belső problémáikat. Az EU-nak proaktívan kell fellépnie az Egyesült Államokkal való tárgyalások során” – mondta.
Összegzés
A beszélgetés végén Dr. Szakács László kiemelte, hogy a SzocDem továbbra is egy igazságosabb, egyenlőbb társadalomért dolgozik, és elkötelezett a fenntartható béke mellett.
„Az Európai Unió és Magyarország jövője nem dőlhet el külső hatások alapján, hanem proaktív szereplőként kell alakítanunk saját sorsunkat” – zárta szavait.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.