A zsidó zene varázsa: Rosenfeld Dániel Imre és az Avinu Együttes története
A Heti TV Pirkadat című műsorának vendége Rosenfeld Dániel Imre kántor volt, aki az Avinu Együttes egyik alapítója és meghatározó tagja. Az interjú során a zenekar történetéről, a zsidó zenei kultúra népszerűsítéséről, valamint a közelgő fellépésekről esett szó.
Az Avinu Együttes története
Az Avinu Együttes 2008-ban alakult, amikor Rosenfeld Dániel és társai egy izraeli kulturális intézet által szervezett tehetségkutató versenyre álltak össze. Az együttes neve, „Avinu,” héberül „Atyánkat” jelent. A névválasztás nemcsak a zsidó hagyományokra utal, hanem az ábécé elejére való elhelyezkedése miatt praktikus is.
Az évek során a zenekar különböző formációkban működött, de céljuk mindig ugyanaz maradt: a zsidó zenei örökség és a hagyományok ápolása, valamint ezek modern kontextusban való bemutatása. Az Avinu repertoárjában liturgikus dallamok, izraeli és magyar örökzöldek, klezmer, valamint európai pop- és folkdalok feldolgozásai is szerepelnek.
Hol hallhatjuk őket?
Az Avinu Együttes következő biztos fellépése 2025. február 16-án, vasárnap este 5:30-kor lesz a budapesti Nagyfuvaros utcai ortodox zsinagógában. Ez a helyszín különösen autentikus, mivel naponta tartanak itt imádkozásokat, és a közösség élete szorosan kötődik a hagyományokhoz.
Korábbi emlékezetes fellépéseik közé tartozik a Nemzeti Színházban adott koncert, amely a Holokauszt 80. emlékév keretében valósult meg, valamint a Szenes Hanna 100. évfordulója alkalmából szervezett programok. Az együttes a jövőben is tervez vallásközi koncerteket és olyan eseményeket, amelyek közelebb hozzák egymáshoz a zsidó és keresztény kultúrát.
Zenei elismerések és különleges projektek
Rosenfeld Dániel legutóbbi sikere a 2024-es Bach Nemzetközi Zeneversenyen elért első helyezés volt. Az általa komponált és hangszerelt „Lecha Dodi” liturgikus dallam különleges, modern harmóniákkal gazdagított feldolgozásként nyerte el a zsűri tetszését.
Az interjúban Rosenfeld kiemelte, hogy az Avinu Együttes küldetése nemcsak a zsidó zenei hagyományok megőrzése, hanem azok új kontextusban való bemutatása. A repertoárban magyar, izraeli, ladino és jiddis dalok egyaránt helyet kapnak, így a közönség egyedi és gazdag zenei élményben részesülhet.
A zsidó és keresztény párbeszéd ereje
Az Avinu célkitűzései között szerepel a zsidó és keresztény közösségek közötti párbeszéd erősítése, valamint a holokauszt áldozatai és a háború előtt élt kántorművészek emlékének megőrzése. „Kötelességünk továbbadni azt az örökséget, amit az előttünk járó mesterektől kaptunk” – hangsúlyozta Rosenfeld Dániel.
Felhívás a közönséghez
A beszélgetés végén Rosenfeld Dániel mindenkit arra biztatott, hogy látogassanak el az Avinu Együttes fellépéseire, és kövessék őket online. „Legyen szó zsidó vagy nem zsidó helyszínekről, mindenütt szívesen zenélünk, mert a célunk, hogy összehozzuk az embereket a zene által” – zárta gondolatait.
Az Avinu Együttes koncertjei nemcsak zenei élményt nyújtanak, hanem közelebb hozzák egymáshoz a kultúrákat és az embereket.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.