PIRKADAT M. Kende Péterrel: Meskó László

PIRKADAT M. Kende Péterrel: Hogyan élik meg a nyugdíjasok mindennapjaikat? Beszélgetés Meskó Lászlóval

A Heti TV Pirkadat című műsorának vendége Meskó László, a Nyugdíjasok Országos Szövetségének elnöke volt. A beszélgetés középpontjában a nyugdíjas közösségek jelentősége, az időskori életminőség javítása és a társadalmi kapcsolódás állt.

Nyugdíjas közösségek ereje

Meskó László szerint az időskor egyik legfontosabb pillére a közösséghez tartozás. Egy példaértékű történetet osztott meg egy kisváros nyugdíjasklubjairól, amelyek különböző élethelyzetek alapján szerveződtek. „Az egyik csoport tagjai egyedülállók, míg a másikban házasok vannak. Mégis közös programokat szerveznek, mert megértik egymás problémáit és szükségleteit” – mesélte.

A rendszerváltás után a korábbi nagy munkahelyek megszűnésével a közösségi kötelékek lazultak, ezért ma még inkább szükség van arra, hogy az emberek időskorukban is találjanak támogató közösségeket.

Öt terület, amely minden nyugdíjast érint

Meskó László öt fontos területet emelt ki, amelyek az időskori életminőség szempontjából meghatározóak:

  1. Egészségügy: Az egészség prioritás minden korosztály számára, de az idősek esetében különösen fontos. „A geriátriai ellátásnak kiemelt szerepet kellene kapnia, hogy az idősek speciális igényei érvényesüljenek” – hangsúlyozta.
  2. Egzisztencia: Az idei 3,2%-os nyugdíjemelés kevés, és a nyugdíjak vásárlóerejének fenntartása egyre nehezebb. A bér- és nyugdíjkülönbségek komoly kihívást jelentenek.
  3. Emberi méltóság: Az idősekkel szembeni előítéletek és diszkrimináció felszámolása alapvető. Példaként említette, hogy éttermekben az idősebb vendégekkel gyakran méltatlanul bánnak.
  4. Kultúra: Az idősek aktívan részt vesznek kulturális programokon. „A hagyományőrzés az időskori kultúra egyik legfontosabb pillére” – mondta, kiemelve a vidéki közösségek törekvéseit, például régi ünnepi szokások felelevenítését.
  5. Önsegítés: Az időseknek aktívan részt kell venniük saját életük jobbá tételében. „Ne várjuk, hogy más oldja meg helyettünk a problémákat” – tette hozzá.

Idősek és az érdekvédelem

A beszélgetés során szó esett arról is, hogy a nyugdíjasok miként tudnak érdekeikért kiállni. Meskó szerint a civil szervezeteknek, például a Nyugdíjasok Országos Szövetségének, fontos szerepük van abban, hogy megoldásokat találjanak az idősek problémáira, például a nyugdíjak igazságos rendezésére és az egészségügyi ellátás fejlesztésére.

A hosszabb élet lehetőségei

„Ma 13 évvel élünk tovább, mint 1950-ben, és ez az átlag várható élettartam 2050-re elérheti a 81 évet” – emelte ki Meskó. Hangsúlyozta, hogy nemcsak sokáig, hanem jó minőségben szeretnénk élni, ehhez pedig elengedhetetlen az egészség megőrzése és a társas kapcsolatok fenntartása.

Zárszó

Meskó László bölcs tanácsokkal zárta a beszélgetést: „Az idősek élete sokszor tőlük maguktól függ. Ha nem engedünk a negatívumoknak, és aktívan keressük a lehetőségeket, boldogabbá tehetjük mindennapjainkat.”

A műsor végén Kende Péter megköszönte a beszélgetést, és reményét fejezte ki, hogy a nyugdíjasok és fiatalabb generációk közötti kapcsolódás is erősödni fog a jövőben.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.