Pirkadat: Mesterházy Attila – Markáns váltás kellene

„Nem elég az Orbán-takaró”

Mesterházy Attila: „Ha nem lesz markáns baloldali váltás, a kísérlet el fog bukni”

A Heti TV Pirkadat című reggeli műsorában Breuer Péter vendége Mesterházy Attila volt, a NATO Parlament korábbi elnöke, a Szocialisták és Demokraták Pártjának alapító elnöke. A beszélgetésben a baloldal jövőjéről, a pártok közti együttműködésről, a választási esélyekről és a nemzetközi helyzet hatásairól esett szó.

„Csak együtt van esély – külön mindenki elbukik”

Mesterházy Attila egyértelműen kijelentette, hogy önállóan a baloldali pártoknak nincs esélyük bejutni a parlamentbe.
Önállóan nem tervezzük, de ha sikerül összehozni egy egységes baloldalt, akkor igen. Önállóan sok esélyt nem látok.

A politikus szerint a szociáldemokrata értékeket képviselő pártoknak újra össze kell fogniuk, különben a baloldali szavazók képviselet nélkül maradnak:
A baloldali embereknek is kell, hogy legyen képviseletük a következő parlamentben, ne csak a jobboldaliaknak.

„A Tisza párt nem baloldali – más Magyarországot akarnak”

A beszélgetésben szóba került a Tisza párt, amely szerinte nem tekinthető baloldalinak.
Egy jobboldali, konzervatív-liberális keverék ez a párt. Magyar Péter magát liberális jobboldalinak tartja, úgyhogy semmiképpen sem nevezném baloldalinak.

Mesterházy szerint a Tisza párt sikere mögött értékrendbeli különbség áll:
Ők egy másik Magyarországot szeretnének, mint mi. Ez teljesen korrekt, sok sikert nekik, csak ez nem a mi értékrendünk.

„Van élet a parlamenten kívül – de befolyás csak belülről van”

A politikus elismerte, hogy a parlamenten kívüli politizálásnak is van létjogosultsága, de hatása korlátozott:
Lehet politizálni azon kívül is, csak sokkal nehezebb. A média sem kíváncsi a parlamenten kívüli pártokra, így a hatásuk is elveszik.

Ezért tartja létfontosságúnak, hogy a baloldali erők ismét képviseltesse magukat a törvényhozásban:
Aki befolyásolni akarja az ország életét, annak bent kell lennie a parlamentben, ott kell ülnie annál az asztalnál, ahol a döntések születnek.

„Pár hónap van hátra – mire várnak még?”

Breuer Péter rákérdezett, miért nem halad gyorsabban a baloldali együttműködés.
Mesterházy nem kertelt:
Haladunk az egyeztetésekben, de sokkal lassabban, mint kellene. Már tavasszal el kellett volna indítani a közös munkát.

Szerinte mindenki tudja, hogy külön nem jutnak be, ezért ideje félretenni a személyes sérelmeket:
A kérdés az, félre tudják-e tenni a politikustársaim a múltbeli sérelmeiket. Ha nem, akkor ez a kísérlet el fog bukni.

„A kompromisszum a politika lényege”

Mesterházy Attila elutasítja az állandó politikai törzsi harcokat:
Aki azt mondja, hogy a törzsi megosztottság jó az országnak, az vagy bolond, vagy hazudik, vagy nem ért a politikához. Ez a gyűlölet mérgezi a társadalmat.

Hangsúlyozta, hogy a kompromisszumok keresése nem gyengeség, hanem felelősség:
Én a kompromisszumokban hiszek. Vannak olyan ügyek, amiket mi sem csinálnánk másképp, ha kormányon lennénk. És vannak, amiket ugyan jó iránynak tartunk, de máshogyan valósítanánk meg.

„Baloldali gazdasági fordulatra van szükség”

A volt MSZP-elnök szerint Magyarországon markáns baloldali gazdasági és társadalmi fordulat kell:
Mi progresszívabbak vagyunk, több reformot szeretnénk, csökkentenénk az egyenlőtlenségeket. Progresszív adórendszert vezetnénk be, Svájc-indexálást a nyugdíjakhoz, hogy ne legyen leszakadás a bérek és nyugdíjak között.

Azt is hozzátette, hogy a „csak Orbán-ellenesség” nem program:
Kétszer is elhitték a politikusok, hogy az ’Orbán takarodj’ elég a győzelemhez. Nem elég. Meg kell mondani, milyen Magyarországot akarunk.

„Koalíció és modernizáció – ez lehet az út”

Mesterházy szerint Magyarországnak koalíciós kormányzásra van szüksége, mert az a kompromisszumok művészete:
Ha most csak jobboldali konzervatív értékekre épül az ország, akkor nem lesz valódi váltás. Magyarországnak egy baloldali gazdaságpolitikai és társadalompolitikai fordulatra van szüksége.

A modernizációt a nemzeti érdek szolgálatába kell állítani:
Egy nemzeti modernizáció menjen végbe ebben az országban – ez szabályozhatja a családok életminőségét és jólétét.

„A haza a fontos – nem a tábor”

Breuer Péter a beszélgetés végén megjegyezte, hogy a haza szeretete kell legyen minden politikus közös nevezője, függetlenül attól, melyik oldalon áll.
Mesterházy egyetértett:
A hazát meg lehet menteni, csak végre jó döntéseket kell hozni.

A beszélgetés végén mindketten megállapították, hogy a nemzetközi helyzet fokozódik, és a közelgő Trump–Orbán-találkozó akár sorsfordító is lehet Magyarország számára.
Ez a találkozó nagyon jól is elsülhet, de lehet puszta PR-fotózás is. Én remélem, hogy a magyar emberek is profitálnak majd belőle.

„Most kell markánsan más irányba lépni”

Mesterházy Attila végül összefoglalta az üzenetét:
A rendszerváltás nem azt jelenti, hogy ugyanazt csináljuk egy kicsit másképp, mint az elmúlt tizenhat évben, hanem hogy markánsan mást. Most egy igazi baloldali fordulatra lenne szükség.

 

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.

Szóljon hozzá a Facebookon vagy a Youtube-on.