„Nem elég az Orbán-takaró”
Mesterházy Attila: „Ha nem lesz markáns baloldali váltás, a kísérlet el fog bukni”
A Heti TV Pirkadat című reggeli műsorában Breuer Péter vendége Mesterházy Attila volt, a NATO Parlament korábbi elnöke, a Szocialisták és Demokraták Pártjának alapító elnöke. A beszélgetésben a baloldal jövőjéről, a pártok közti együttműködésről, a választási esélyekről és a nemzetközi helyzet hatásairól esett szó.
„Csak együtt van esély – külön mindenki elbukik”
Mesterházy Attila egyértelműen kijelentette, hogy önállóan a baloldali pártoknak nincs esélyük bejutni a parlamentbe.
„Önállóan nem tervezzük, de ha sikerül összehozni egy egységes baloldalt, akkor igen. Önállóan sok esélyt nem látok.”
A politikus szerint a szociáldemokrata értékeket képviselő pártoknak újra össze kell fogniuk, különben a baloldali szavazók képviselet nélkül maradnak:
„A baloldali embereknek is kell, hogy legyen képviseletük a következő parlamentben, ne csak a jobboldaliaknak.”
„A Tisza párt nem baloldali – más Magyarországot akarnak”
A beszélgetésben szóba került a Tisza párt, amely szerinte nem tekinthető baloldalinak.
„Egy jobboldali, konzervatív-liberális keverék ez a párt. Magyar Péter magát liberális jobboldalinak tartja, úgyhogy semmiképpen sem nevezném baloldalinak.”
Mesterházy szerint a Tisza párt sikere mögött értékrendbeli különbség áll:
„Ők egy másik Magyarországot szeretnének, mint mi. Ez teljesen korrekt, sok sikert nekik, csak ez nem a mi értékrendünk.”
„Van élet a parlamenten kívül – de befolyás csak belülről van”
A politikus elismerte, hogy a parlamenten kívüli politizálásnak is van létjogosultsága, de hatása korlátozott:
„Lehet politizálni azon kívül is, csak sokkal nehezebb. A média sem kíváncsi a parlamenten kívüli pártokra, így a hatásuk is elveszik.”
Ezért tartja létfontosságúnak, hogy a baloldali erők ismét képviseltesse magukat a törvényhozásban:
„Aki befolyásolni akarja az ország életét, annak bent kell lennie a parlamentben, ott kell ülnie annál az asztalnál, ahol a döntések születnek.”
„Pár hónap van hátra – mire várnak még?”
Breuer Péter rákérdezett, miért nem halad gyorsabban a baloldali együttműködés.
Mesterházy nem kertelt:
„Haladunk az egyeztetésekben, de sokkal lassabban, mint kellene. Már tavasszal el kellett volna indítani a közös munkát.”
Szerinte mindenki tudja, hogy külön nem jutnak be, ezért ideje félretenni a személyes sérelmeket:
„A kérdés az, félre tudják-e tenni a politikustársaim a múltbeli sérelmeiket. Ha nem, akkor ez a kísérlet el fog bukni.”
„A kompromisszum a politika lényege”
Mesterházy Attila elutasítja az állandó politikai törzsi harcokat:
„Aki azt mondja, hogy a törzsi megosztottság jó az országnak, az vagy bolond, vagy hazudik, vagy nem ért a politikához. Ez a gyűlölet mérgezi a társadalmat.”
Hangsúlyozta, hogy a kompromisszumok keresése nem gyengeség, hanem felelősség:
„Én a kompromisszumokban hiszek. Vannak olyan ügyek, amiket mi sem csinálnánk másképp, ha kormányon lennénk. És vannak, amiket ugyan jó iránynak tartunk, de máshogyan valósítanánk meg.”
„Baloldali gazdasági fordulatra van szükség”
A volt MSZP-elnök szerint Magyarországon markáns baloldali gazdasági és társadalmi fordulat kell:
„Mi progresszívabbak vagyunk, több reformot szeretnénk, csökkentenénk az egyenlőtlenségeket. Progresszív adórendszert vezetnénk be, Svájc-indexálást a nyugdíjakhoz, hogy ne legyen leszakadás a bérek és nyugdíjak között.”
Azt is hozzátette, hogy a „csak Orbán-ellenesség” nem program:
„Kétszer is elhitték a politikusok, hogy az ’Orbán takarodj’ elég a győzelemhez. Nem elég. Meg kell mondani, milyen Magyarországot akarunk.”
„Koalíció és modernizáció – ez lehet az út”
Mesterházy szerint Magyarországnak koalíciós kormányzásra van szüksége, mert az a kompromisszumok művészete:
„Ha most csak jobboldali konzervatív értékekre épül az ország, akkor nem lesz valódi váltás. Magyarországnak egy baloldali gazdaságpolitikai és társadalompolitikai fordulatra van szüksége.”
A modernizációt a nemzeti érdek szolgálatába kell állítani:
„Egy nemzeti modernizáció menjen végbe ebben az országban – ez szabályozhatja a családok életminőségét és jólétét.”
„A haza a fontos – nem a tábor”
Breuer Péter a beszélgetés végén megjegyezte, hogy a haza szeretete kell legyen minden politikus közös nevezője, függetlenül attól, melyik oldalon áll.
Mesterházy egyetértett:
„A hazát meg lehet menteni, csak végre jó döntéseket kell hozni.”
A beszélgetés végén mindketten megállapították, hogy a nemzetközi helyzet fokozódik, és a közelgő Trump–Orbán-találkozó akár sorsfordító is lehet Magyarország számára.
„Ez a találkozó nagyon jól is elsülhet, de lehet puszta PR-fotózás is. Én remélem, hogy a magyar emberek is profitálnak majd belőle.”
„Most kell markánsan más irányba lépni”
Mesterházy Attila végül összefoglalta az üzenetét:
„A rendszerváltás nem azt jelenti, hogy ugyanazt csináljuk egy kicsit másképp, mint az elmúlt tizenhat évben, hanem hogy markánsan mást. Most egy igazi baloldali fordulatra lenne szükség.”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.
Szóljon hozzá a Facebookon vagy a Youtube-on.













