„A civilek jól vannak, de a harc folytatódik”
Szalay-Bobrovniczky Vince: „A külföldről támogatott szervezetek politikai befolyást akarnak Magyarországon”
A Heti TV Pirkadat című műsorában Breuer Péter vendége Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára volt. A beszélgetés középpontjában a civil szervezetek támogatása, a választásokhoz közeledő politikai helyzet, valamint a külföldi befolyás kérdése állt.
„A civil szervezetek aktívak és jól vannak”
A helyettes államtitkár szerint a civil szektor stabilan működik, és az állami támogatási rendszerek jól működnek.
„Volt egy városi civil alapunk, amelynek a pályázati időszaka már lezárult, és most fut a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) éves pályázata, ami november 6-án zárul. Ez minden eddiginél nagyobb forrásból gazdálkodhat: több mint 16 milliárd forint áll rendelkezésre.”
A NEA forrásainak kétharmada közvetlenül a civil közösségeket támogatja, és Szalay-Bobrovniczky szerint „jelentős előrelépés, hogy egyre több szervezet tud pályázni”.
„Aki külföldről kap pénzt, nem hozzánk fordul”
A beszélgetés során Breuer Péter felvetette, hogy léteznek-e még olyan civil szervezetek, amelyek nem a magyar államtól, hanem külföldről kapják a támogatást.
Szalay-Bobrovniczky szerint ezek továbbra is jelen vannak:
„Természetesen vannak ilyenek. Akik külföldről kapnak támogatást, azok nem pályáznak hozzánk. Ezek a szervezetek ideológiai alapon döntenek, és külföldi érdeket szolgálnak.”
A helyettes államtitkár szerint ezek a szervezetek nem pusztán pénzügyi, hanem politikai célokat követnek:
„Akik őket külföldről támogatják, abban érdekeltek, hogy a magyar kormány megbukjon. Ez 2010 óta tartó folyamat, és bár mérsékelt sikerrel, de folyamatosan próbálják befolyásolni a magyar közéletet.”
„A hatalom nem rossz szó – a hatalom szolgálat”
Szalay-Bobrovniczky hangsúlyozta, hogy a hatalom gyakorlása önmagában nem negatív dolog:
„A politikai hatalom nem ördögtől való. Arra való, hogy az ország és a nép érdekében lehessen dönteni. Aki nem akar hatalmat, az előbb-utóbb kikopik a politikából.”
Szerinte a kormány célja a nemzeti szuverenitás megőrzése, és az, hogy a külföldi beavatkozási kísérleteket elhárítsa:
„Mi azt mondjuk, hogy Magyarország függetlenségét minden áron meg kell védeni. Ezért kérjük majd tavasszal a választók bizalmát.”
„A külföldi befolyás valóságos – és szervezett”
A helyettes államtitkár komoly külföldi befolyásról beszélt a magyar politikában:
„Különböző külföldi erők, titkosszolgálatok és szervezetek próbálnak beavatkozni a magyar választásokba. Nemcsak pénzzel, hanem adatkezeléssel, kampányokkal, technológiai eszközökkel is.”
Példaként említette a Magyar Péter körüli adatszivárgási botrányt, amely szerinte „világosan mutatja, milyen veszélyeket hordoz a külföldről irányított politika”.
„Brüsszel túllépett a hatáskörén”
A beszélgetésben éles kritikát fogalmazott meg az Európai Bizottság és Ursula von der Leyen működésével kapcsolatban:
„A Bizottság nem döntéshozó, hanem végrehajtó szerv lenne. Mégis úgy viselkedik, mintha a Tanács fölött állna. Ez a szerződések megsértése.”
Szalay-Bobrovniczky szerint Brüsszel kettős mércét alkalmaz Magyarországgal szemben, és politikai célból tartja vissza az uniós forrásokat:
„A céljuk nem más, mint politikai nyomásgyakorlás, hogy Magyarországot gazdaságilag kiszolgáltatott helyzetbe hozzák, és visszahozzák a múlt hibás politikáját.”
„Magyarország szuverenitása nem alku tárgya”
A helyettes államtitkár szerint a külföldi befolyás célja, hogy Magyarország ismét nemzetközi hitelekre és idegen gazdasági érdekekre szoruljon:
„Vissza akarják hozni a Nemzetközi Valutaalapot, újra eladósítani az országot, és kiszolgáltatni külföldi érdekeknek. Mi ezt nem engedjük. A magyar emberek majd világosan kinyilvánítják: szuverén Magyarországot akarnak.”
„A békepolitika miatt támadnak bennünket”
Szalay-Bobrovniczky beszélt arról is, hogy Magyarország békepárti álláspontja nemzetközi kritikákat vált ki, de a kormány kitart mellette:
„Mi Európában egyedül a Szentszék mellett következetesen kiállunk a béke mellett. A budapesti békecsúcs előkészítése zajlik, és meg fog valósulni. Magyarország nem háborút, hanem békét akar.”
„A magyar út helyes – még ha nem is tökéletes”
A helyettes államtitkár szerint Magyarország saját útját járja, és bár nem minden döntés tökéletes, az irány helyes:
„Sokan felháborodnak, ha mi a saját érdekeinket védjük – akár a Selyemút, akár Izrael támogatása kapcsán. De ez a dolgunk. A magyar kormány a magyar emberek érdekeit képviseli, nem idegen hatalmakét.”
„A térség normalitása erősödik”
Szalay-Bobrovniczky kitért a közép-európai politikai folyamatokra is, megemlítve, hogy a „normalitás” kormányai erősödnek:
„Ha Andrej Babiš Csehországban valóban kormányt alakíthat, akkor Magyarország, Szlovákia és Csehország együtt képviselheti a józan, szuverenista politikát.”
Szerinte a közép-európai országok egyre inkább felismerik közös érdekeiket, és együttműködésük erősödése „az európai egyensúly kulcsa lehet”.
„Kemény kampány jön, de a bizalom visszaszerezhető”
A beszélgetés végén a helyettes államtitkár kijelentette:
„Jövő tavaszig a magyar kormány permanens támadásoknak lesz kitéve – de kemény munkával, alázattal és tisztelettel meg fogjuk őrizni a választók bizalmát.”
Hozzátette, hogy a civil világ megerősödése és a hazai források bővítése is azt mutatja, hogy a kormány „nemcsak beszél, hanem cselekszik a nemzeti közösség érdekében.”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.
Szóljon hozzá a Facebookon vagy a Youtube-on.













