Pirkadat: Földi Judit – Félelmetes fél év

„A Béke szigete véget ért”

Földi Judit: „Soha ennyi gyűlölködő kommentet nem olvastam, mint most”

A Pirkadat november 4-i adásában M. Kende Péter vendége Földi Judit, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője volt. A beszélgetés középpontjában Székesfehérvár politikai légköre, a gyűlöletbeszéd terjedése, az ellenzéki összefogás kihívásai és a közelgő választások előtti feszültség állt.

„Fehérvár a Béke szigete volt – most gyűlöletcunamiban élünk”

Földi Judit szerint Székesfehérvár korábban békés, kulturált közéletéről volt híres, ám az utóbbi időben ez drámaian megváltozott.
Fehérvár a Béke szigete volt eddig. Most már Fehérvár is olyan, mint az összes többi nagyváros: megy a sárdobálás, a köpködés, főleg a közösségi médiában. Soha ennyi gyűlölködő kommentet nem olvastam.

A képviselő úgy látja, hogy a feszültség minden oldalon nő, és ebben szerepet játszik a mesterséges intelligencia is:
Lehet, hogy a mesterséges intelligencia megérkezése is hozzájárult ehhez. Frusztráltabbak az emberek, és mintha a természetes intelligencia kiveszne.

„Nem ellenségek vagyunk, hanem ellenfelek”

Földi hangsúlyozta, hogy ellenzéki képviselőként sem ellensége a városának.
Attól, hogy valaki ellenzéki, nem ellensége a saját közösségének. Ugyanazokat az utakat használjuk, ugyanazokba az iskolákba járnak a gyerekeink, ugyanazt a kórházat használjuk.

Úgy véli, hogy a politikai vita természetes, de az indulatok veszélyes irányt vettek:
Nagyon félek a következő hat hónaptól. A gyűlölet most olyan mértékű, amilyenre eddig nem volt példa.

„A Tisza Párt megjelenése mindenkit felfokozott állapotba hozott”

A DK-s képviselő szerint az új politikai szereplő, a Tisza Párt megjelenése különösen felerősítette az indulatokat.
Az új politikai szereplő hergelése nagyon erőteljes. A fideszes szavazók kiakadtak, a mi támogatóink is feszültebbek. Mindenki fél: ők attól, hogy elveszítenek valamit, mi attól, hogy eltűnünk.

Földi szerint a közösségi média új korszakot hozott a politikai vitákban:
Gyűlöletre építik a kommunikációt. Nemcsak a kormánypártiakat támadják, hanem az ellenzéki indulókat is. Ez fáj a legjobban: hogy ’óellenzéknek’ hívnak, holott mi mindig itt voltunk, 15 éve ellenzékben.

„Nem kell bujkálni – aki indul, álljon ki”

A képviselő egyértelműen kijelentette, hogy ő lesz a DK székesfehérvári jelöltje.
Három hónapja bejelentettük, hogy Székesfehérváron én indulok. Nem volt ez titok. Ha valaki képviselni szeretné a városát, akkor álljon ki, mondja el, mit szeretne. Miért kell a választók elől bujkálni?

Kritikusan fogalmazott a Tisza Párt titkolózó stratégiájáról:
Ha valaki kormányt akar váltani, nem indulhat azzal, hogy bujkál. Ez a választókkal szemben sem korrekt.

„A jó politikus a piacon kezd – nem a Facebookon”

Földi Judit szerint a politikai munka alapja a személyes jelenlét:
Ezért vagyunk minden szombaton a piacon, hogy beszélgessünk az emberekkel. Nem csak mi, más pártok képviselői is ott állnak. Ott lehet megismerni a valódi problémákat.

Azt is elmondta, hogy a helyi politikusok között – pártállástól függetlenül – megmaradt a személyes tisztelet:
Még a Mi Hazánk pultjához is odamegyek és köszönök. Nem értünk egyet, de tisztelem, hogy ő is a városért dolgozik.

Ez a kultúra azonban szerinte veszélybe került: „Most látszik felborulni mindaz, ami Fehérvárt különlegessé tette.

„A politikai trendforduló rossz irányba visz”

M. Kende Péter felvetette, hogy a modern politika talán eltávolodik a klasszikus, helyi beágyazottságú jelöltektől.
Földi Judit erre így reagált:
Ez egy országgyűlési választás. Olyat kell választani, aki ismeri a helyi ügyeket, aki itt él, itt dolgozik, és tudja, mit akarnak az emberek.

Szerinte ha a jelöltek későn lépnek színre, azzal a választókat fosztják meg a döntéshez szükséges információktól:
Ha nem tudjuk, mi van az étlapon, hogy válasszunk? Ez nem fair a választókkal szemben.

„Mi voltunk Orbán Viktor ellenzéke – mindig is”

Földi Judit szerint a DK-t gyakran éri igazságtalan vád:
Sok mindent lehet ránk mondani, hogy keveset tettünk, nem eleget tettünk, máshogy tettük. De azt senki nem vitathatja, hogy mi soha nem működtünk együtt a Fidesszel. Mi képeztük Orbán Viktor valódi ellenzékét.

„Gyűlöletre épül a kampány, de mi maradunk a tisztesség útján”

A képviselő attól tart, hogy a következő fél év kampánya minden eddiginél durvább lesz.
Gyűlöletre fognak építeni. Szlogenekkel, videókkal gyaláznak majd mindenkit, aki nem illik a narratívába.

Földi Judit azonban hangsúlyozta:
Mi maradunk a tisztesség útján. Lehet vitatkozni, lehet nem szeretni minket, de mi mindig vállaltuk a közösségünket, és nem bujkálunk.

„Fehérvár sorsa a magyar politika tükre”

A beszélgetést M. Kende Péter így zárta:
Székesfehérvár eddig a nyugalom szigete volt. Most a magyar politikatörténet egyik legérdekesebb példájává válhat az, ami ott történik.

Földi Judit csak ennyit tett hozzá:
Nyugalmat kívánok, és igyekszem is hozni belőle. Minden héten elmondom majd, mi történik Fehérváron – hogy a nézők is lássák, hogyan éljük meg ezt a félelmetes fél évet.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.

Szóljon hozzá a Facebookon vagy a Youtube-on.