Patrióta offenzíva és városházi csődriogatás – Deák Dániel a nemzetközi és hazai politikai frontokról
A PIRKADAT vendégeként Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője beszélt a franciaországi patrióta csúcstalálkozóról, Orbán Viktor uniós ambícióiról, a budapesti „politikai csődmarketingről” és a magyar állam reptérvásárlásának megtérüléséről. A beszélgetés végén a közösségi médiában zajló dezinformációs hadviselésre is kitért.
Patrióták uniós előretörésre készülnek
Deák szerint a franciaországi patrióta csúcstalálkozó nem csupán szimbolikus esemény volt: „Orbán Viktor célja, hogy a patrióták pártszövetsége a második, de akár az első legerősebb frakció legyen az Európai Parlamentben.” Ennek érdekében a magyar kormányfő több európai jobboldali formáció, köztük az Európai Konzervatívok és Reformerek pártjai felé is nyitni próbál. A bővülés azonban nem egyszerű, hiszen a szereplők között – például Marine Le Pen és Giorgia Meloni között – továbbra is jelentős nézetkülönbségek feszülnek.
A magyar példa követendő?
A jobboldali uniós pártok Orbán Viktor migrációs politikáját példaértékűnek tartják – hangsúlyozta Deák. „Hollandiában emiatt bukott meg a kormánykoalíció, és egyre többen követelnek szigorúbb bevándorláspolitikát Nyugat-Európában is.” A cél tehát az, hogy ezek a pártok akár frakcióegyesítéssel is egységes tömböt alkossanak – de a folyamat idő- és politikai tőkeigényes.
Csődriadó a fővárosban: taktika vagy valóság?
A beszélgetés belpolitikai fordulatot vett, amikor Breuer Péter Karácsony Gergely állandó csődriogatásait hozta szóba. Deák szerint a főpolgármester évek óta alkalmazza ezt a kommunikációs stratégiát. „Karácsony Gergely már 2019 végén csődről beszélt, noha 200 milliárdos tartalékkal vette át a várost.” A cél szerinte egyértelmű: áldozati pózt felvenni, és ezzel az ellenzéki politikai tábort egyesíteni – különösen választási kampányidőszakokban.
A korrupciós ügyek, a vezetői válság a BKV-nál és a Rákosrendezőre kifizetett 50 milliárd forintos ingatlanvásárlás is azt mutatják, hogy Budapest pénzügyi helyzete nem épp válságos – állítja Deák. A kormány nyitott a segítségre, de előtte teljes átvilágítást kér. „Nem működhet úgy egy önkormányzat, hogy elfogad egy költségvetést, aztán pár hónap múlva közli, hogy elfogyott a pénz.”
Reptér: jó üzlet volt?
A budapesti repülőtér többségi tulajdonának visszavásárlása kapcsán Deák elmondta: az állami beruházás nemcsak szimbolikus, de gazdaságilag is kifizetődőnek bizonyult. „A reptér nagy nyereséget termel, és ebből meg lehet építeni a harmadik terminált is, amely kifejezetten áruszállításra koncentrál.” Emellett újra napirendre került a régóta ígért gyorsvasúti kapcsolat, ami a teherszállítási logisztikát is segítheti.
Magyar Péter és a román párhuzam
A beszélgetés végén a romániai elnökválasztási kampány tanulságairól és a dezinformációs gyakorlatokról esett szó. Deák szerint a közösségi média virtuális buborékjaiban sok politikus – mint Magyar Péter – a valós támogatottságot meghazudtoló képet tud kialakítani magáról. „Ez a jelenség hasonlít Vona Gábor vagy Jakab Péter korábbi szereplésére, és rengeteg álhír terjesztésével jár. Legutóbb a Fidesz állítólagos kommentelői listáját hozták nyilvánosságra, ami teljesen hamis volt – a miniszterelnök még viccelődött is rajta Salvini társaságában.”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.
Szóljon hozzá a Facebookon vagy a Youtube-on.