Nagyhatalmi játszmák, biztonságpolitikai dilemmák – Dr. Gyarmati István a Pirkadat vendége
A PIRKADAT Breuer Péterrel április 14-i adásának vendége Dr. Gyarmati István nagykövet, biztonságpolitikai szakértő volt, aki széles nemzetközi rálátással beszélt a világpolitika aktuális kérdéseiről – az amerikai vámháborútól a Panama-csatorna birtoklásán át egészen az orosz–amerikai közeledésig.
„Fenyegetni a béke érdekében?”
A beszélgetés egyik fő témája az amerikai külpolitika volt, különös tekintettel Donald Trump stratégiájára, amely Gyarmati szerint leginkább a „háborúval való fenyegetés a béke érdekében” elvre épül. Ez azonban szerinte csak akkor működőképes, ha a fenyegetésnek súlya van: „Ha harmadszor is megígéred, hogy jön a pokol, és nem jön, akkor legközelebb már kinevetnek.”
Az iráni tárgyalások kapcsán megjegyezte, hogy Teherán egyértelműen időt akar nyerni, de most sokkal gyengébb helyzetben van, mint az elmúlt évtizedekben. Ezért Gyarmati szerint reális esély lehet egy új megállapodásra – a kérdés csak az, mennyire lesz képes az Egyesült Államok és Izrael ezt kikényszeríteni, illetve mennyire tudják maguk mellé állítani a habozó európai szövetségeseket.
A panamai példa: gazdasági érdek vagy geopolitikai felelőtlenség?
A műsorvezető emlékeztetett: a Panama-csatorna két kijáratát ma kínai tulajdonú cégek birtokolják. Gyarmati szerint ez komoly geopolitikai hibának tekinthető, amely az előző amerikai kormányzat figyelmetlenségéből fakadt. Mint elmondta: „Kínában a stratégiai üzlet nem magánügy – az ottani cégek az állam érdekeit szolgálják.” Szerinte ugyanakkor nem lehetetlen a helyzet visszafordítása, akár visszavásárlással vagy új megállapodással.
Vámháború és bizalomvesztés
Az amerikai–kínai vámháború kapcsán Gyarmati úgy véli, hogy „még fontosabbá vált az atlantizmus, mint valaha”. Elismerte, hogy sokak számára az amerikai politika kiszámíthatatlannak tűnik, de hangsúlyozta: az Egyesült Államok vezető szerepe és szövetségi rendszerei továbbra is nélkülözhetetlenek a világpolitikai egyensúlyban.
Egyiptomi példák és az orosz közeledés
Az Egyesült Államok és Egyiptom kapcsolatára is kitértek. Bár a jelenlegi egyiptomi rezsim nem „dörgölődzik” Amerikához, a háttérben szoros gazdasági és katonai együttműködés zajlik. „Amerika ma is minden harmadik pitát fizeti Egyiptomban” – fogalmazott a műsorvezető. Gyarmati szerint az amerikai–orosz közeledés is lehet pozitív, ha az eredménye a normalizált viszony Oroszország részéről – különösen Ukrajna, Irán, Kína és Észak-Korea esetében.
Macron, mikron és európai tanácstalanság
Emmanuel Macron francia elnök külpolitikai mozgásait Breuer Péter ironikusan „mikronként” jellemezte. Gyarmati szerint azonban Franciaország politikai szempontból még mindig az egyik legfontosabb európai hatalom. Reményét fejezte ki, hogy újra erős francia–német tengely alakul ki, amelyhez az olaszok és a britek is csatlakozhatnak – „Európa nemcsak az Uniót jelenti, hanem a kontinens szellemi és stratégiai egységét is.”
Európai Unió – kivel tárgyal az USA?
Arra a kérdésre, hogy az amerikai elnök kivel tárgyaljon Európában, Gyarmati azt válaszolta: „Ha az Európai Unióval akarnak tárgyalni, akkor Von der Leyennel és az EU elnökével kell – de igazából a fontos tagállamok vezetőivel is meg kell beszélni, hogy miről tárgyaljanak Brüsszelben.”
Szabadság és remény
A beszélgetés végén Breuer Péter a peszách kapcsán emlékeztetett: „Kivonultunk Egyiptomból, most 40 évig vándorlunk, aztán megérkezünk Izraelbe.” A Pirkadat e különleges adása méltó felvezetése volt a tavaszi ünnepi időszaknak – miközben továbbra is a világpolitikai tájékozottság biztos hátországaként szolgált a Heti TV közönségének.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.