PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. George Eisen

A holokauszt emlékezete az új nemzedéknek – George Eisen professzor a Pirkadat vendége

A PIRKADAT Breuer Péterrel április 14-i adásában különleges vendéget köszönthettünk: Dr. George Eisen amerikai–izraeli–magyar történész, sporttudós és politikai elemző professzort, akinek új könyve, a Tömeggyilkosságok nyara – 1941 a Park Könyvkiadó gondozásában jelent meg.

Egy személyes indíttatású kutatás

Eisen professzor elmondása szerint a könyv nem előre eltervezett munka volt, hanem egy belső késztetés nyomán született: „A holokauszt nekem a DNS-emben van” – fogalmazott. A történet egy ukrajnai látogatással kezdődött, ahol elhunyt nagybátyjai emlékét kutatta Kamjanec-Podilszkijban. Az emlékek felidézésében egy idős ukrán virágárus asszony segített, aki gyermekként szemtanúja volt az ottani tömeggyilkosságoknak.

Nem a tudósoknak, hanem az embereknek írta

„Nem akartam öt professzornak fontoskodni” – hangsúlyozta Eisen. A könyvet az új generációnak szánta, azoknak, akik már nem találkozhattak túlélőkkel: „Nekem fontosabbak a középiskolás diákok, mint a kollégák.” A szerző célja az, hogy az emlékezés révén az új nemzedékek is tudják, mi történt – és hogy mindez ne történhessen meg újra.

Sport és történelem – egy különleges életút

George Eisen életútja különleges módon fonódik össze a sporttal és a történelemmel. Angyalföldi ökölvívóként kezdte, majd Izraelben tanult a híres Wingate Intézetben, ahol Keleti Ágnes is tanított. Végül Amerikában doktorált a Makkabi játékok témájában. Mint elmondta: „A sporton keresztül is meg lehet érteni a történelmet – például azt, hogyan zárták ki a zsidó sportolókat az olimpiáról a harmincas években.”

A magyar sportegyesületek felelősségvállalása

Eisen örömmel említette, hogy a budapesti Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központban új kiállítás nyílik a zsidó sportolók emlékére. „Hihetetlen, de az FTC volt az egyik első, aki segített. Nagyon sok zsidó Fradi-drukker volt. Az MTK, Vasas, Újpest – mind adtak, amit tudtak” – emlékezett vissza.

A „sehol és mindenhol otthon” filozófiája

Az identitás kérdésére válaszolva azt mondta: „Sokan kérdezik, hol szeretek lenni – én útközben. Ahol vagyok, ott vagyok otthon.” Majd hozzátette: „Nem tartom magam szerencsésnek, hanem áldottnak. Ahol vagyok, ott áldásban vagyok – ez nem misztika, ez zsidóság.”

Az amerikai ismerethiány és az oktatás felelőssége

Professzor Eisen szerint az amerikai társadalom nem rendelkezik mély ismeretekkel Európa földrajzáról vagy történelméről. „Sok amerikai nem tudja, hogy Budapest és Bukarest két külön város. Az irodalom sem hangsúlyos az iskolákban” – jegyezte meg. Ennek fényében még fontosabbnak tartja az oktatás és az emlékezés szerepét.

„Ez a könyv nem könnyű olvasmány, de fontos. Minden iskolai könyvtárban ott kellene lennie” – zárta gondolatait Breuer Péter. Eisen professzor pedig ígéretet tett rá, hogy egy hosszabb beszélgetésre is szívesen visszatér a Heti TV-be.

A Tömeggyilkosságok nyara – 1941 című könyv kötelező olvasmány mindenki számára, aki nemcsak tudni, de érteni is akarja, mi történt – és mit nem szabad soha elfelejtenünk.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.