PIRKADAT Breuer Péterrel – vendég: Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője
Magyar Péter és a Tisza Párt előretörése, tüntetések, közvéleménykutatások – politikai kampány vagy politikai veszély?
Manipulált közvélemény-kutatások?
A beszélgetés középpontjába Magyar Péter és a Tisza Párt került, különös tekintettel a demonstrációkra és a közvélemény-kutatási eredményekre. Deák Dániel szerint ezek a kutatások nem a valós helyzetet tükrözik, hanem „a közvélemény formálását szolgálják”. Hozzátette: „Magyar Péter múlt héten bejelentette, hogy kétharmaddal fog nyerni – majd két nappal később megjelent egy kutatás, ami ugyanezt mutatta.” Ez szerinte „összehangolt kommunikáció”, nem hiteles mérés.
A külföldi befolyás kérdése
A parlament aktuális szavazásai között szereplő alaptörvény-módosításról is szó esett, amely célja a külföldi befolyás visszaszorítása. Deák úgy fogalmazott: „itt nem egyszerűen egy rosszul sikerült nyilatkozatról van szó, hanem egy tudatos gondolkodásmódról.” Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselője korábbi kijelentéseire utalva hozzátette: „nem elszólás volt, hanem meggyőződés, amikor azt mondta, hogy minél rosszabb itthon, annál jobb nekik”.
Breuer Péter ezzel kapcsolatban azt kérdezte: „ez nem számít már izgatásnak, különösen az idősebb korosztály felé?” Deák válasza szerint „politikai szempontból mindenképpen következménye lesz”, de jogilag nehéz fellépni EP-képviselők mentelmi joga miatt.
Mozgósítás – békés úton
A jobboldali válaszreakcióról szólva Deák kiemelte: „békés eszközökkel is fel lehet lépni” – utalva a Milenárison tartott demonstrációra, amelyet a CÖF és a Nemzeti Ellenállás Mozgalom szervezett. „Tudatosítani kell az emberekben, hogy ez a stílus nem megengedhető, akkor sem, ha ellenzéki politikusról van szó.”
Az EU-csatlakozás és Ukrajna kérdése
A beszélgetésben szóba került Ukrajna EU-csatlakozása is. A Tisza Párt konzultációs eredményei szerint támogatják Ukrajna csatlakozását – Deák szerint ez komoly gazdasági veszélyt jelentene: „eláztatnák a magyar mezőgazdaságot, nem felelnek meg az alapszerződés előírásainak”. Hozzátette: „már nem is az ukránok tulajdonában vannak ezek a földek, hanem nemzetközi befektetőké”.
Háború, fegyverüzlet és geopolitika
A végén az amerikai-orosz tárgyalásokról is szó esett, Deák szerint ezek már nem is klasszikus béketárgyalások, hanem inkább „üzleti megállapodások”: „az amerikaiak most már nem ingyen adják a fegyvert, hanem pénzért, és már nyersanyag-kitermelési megállapodásokról is szó van”.
Breuer Péter így búcsúzott vendégétől: „bízzunk benne, hogy mindenkinek megjön az esze, és normál útra tér”. A nézőket arra kérte, hogy „a játékszabályokat betartva” mondják el építő jellegű véleményüket, majd jó pészáhot és húsvéti ünnepeket kívánt mindenkinek.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.