PIRKADAT Breuer Péterrel: Hortay Olivér

PIRKADAT – Hortay Olivér: Az olajáraktól a mini reaktorokig – geopolitikai és energetikai egyensúlykeresés

A PIRKADAT április 10-i reggeli adásában Dr. Hortay Olivér, a Századvég gazdasági elemzésekért felelős részlegvezetője és a Megafon közösség tagja volt Breuer Péter vendége. A beszélgetés a globális gazdasági és energiapiaci folyamatok elemzésével indult, majd egészen az amerikai és kínai mini atomerőművekig és az EU–USA viszonyig vezetett.

Vámháború és energiapiac: Trump újra belenyúlt

A műsor elején szó esett Donald Trump legújabb vámintézkedéseiről. A volt elnök – kampányának új lendületet adva – 90 napra felfüggesztette a vámok bevezetését, kivételt képezve Kínát, ahol már 120%-os vám terheli az elektromos autókat.

Hortay szerint a gazdasági szereplők recessziós félelmeinek erősödése az olaj világpiaci árát 60 dollár közelébe nyomta. Ennek oka nemcsak Trump retorikája, hanem az is, hogy:

„Az OPEC a várakozásokkal ellentétben elkezdte növelni a kitermelést.”

Ez az amerikai olajipar erősödésétől való félelem reakciója volt, hiszen Trump újra „Drill, baby, drill!” jelszavával mozgósít – azaz az USA energiafüggetlenségét ígéri.

Gázpiac: Amerika vs. Oroszország

A földgáz esetében az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) kínálat növekedése figyelhető meg. Hortay kiemelte:

„2023-ban több mint 60 milliárd köbmétert vásárolt az EU Amerikától – ez drasztikus emelkedés a korábbi évekhez képest.”

2024-re ugyan visszaesett a mennyiség 51 milliárdra, de a politikai motiváció továbbra is erős. Az orosz gáz olcsóbb lenne, de a biztonsági és politikai szempontok dominálnak. Ráadásul Trump jelezte: nem hajlandó az Európai Bizottság vezetőjével tárgyalni, inkább államfőkkel egyeztetne – ezzel is szuverenista álláspontját hangsúlyozva.

Paks 2 és a jövő: jönnek a mini reaktorok?

A beszélgetés egyik legizgalmasabb része az amerikai mini atomerőművek lehetséges magyarországi alkalmazása volt. A Paksi bővítés mellett szóba került, hogy az USA alternatívát kínál:

„Az amerikai ügyvivő a Paks 2 építkezésen tett látogatása során mini reaktorokat ajánlott fel kisebb települések, ipari körzetek számára.”

Hortay hangsúlyozta, hogy világszintű verseny indult a kis moduláris reaktorok (SMR) piacán. Kína, az USA és Franciaország is igyekszik megrendeléseket szerezni az EU tagállamoktól. Magyarország ebből a versenyből nem maradhat ki, hiszen:

„Folyamatosan nőnek a villamosenergia-igények, az elektrifikáció globális megatrend.”

Németország hibája, Kína pragmatizmusa

Hortay külön is kiemelte: Németország példája intő jel lett a nemzetközi energetikai szakirodalomban. Az atomerőművek leszerelése és a szénhez való visszatérés „stratégiai hiba”. Ezzel szemben Kína más stratégiát követ:

„Egyszerre fejlesztenek szenet, megújulót és atomenergiát – miközben mindenkivel együttműködnek, hogy technológiai fölénybe kerüljenek.”

A műsor végén Hortay Olivér hangsúlyozta: az energiaellátás jövője nemcsak technikai, hanem geopolitikai kérdés is, és Magyarországnak okosan kell egyensúlyoznia ebben az új világrendben.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.