PIRKADAT – Csintalan Sándor: Guánóként rakódik minden demonstráció, és egyszer hatása lesz
A PIRKADAT április 10-i adásában Csintalan Sándor volt a vendég, a műsorvezetői székben ezúttal nem Breuer Péter, hanem Osváth Sarolta ült, mivel Breuer éppen a kormányinfóra sietett. Az interjúban szó esett a gyülekezési jog szigorításáról, a fiatalok szerepéről a politikai tiltakozásokban, az MSZP helyzetéről, valamint nemzetközi ügyekről, köztük Donald Trump vámpolitikájáról is.
Fiatalok az utcán – remény vagy illúzió?
Osváth Sarolta arról érdeklődött, igaz-e, hogy egyre több fiatal jelenik meg a tüntetéseken, és hogy ez az MSZP számára is bíztató lehet. Csintalan szerint ez valóban így van, és őszintén örül annak, hogy fiatalok is, idősebbek is, még járókerettel is kimentek tüntetni.
„Lázas állapotban van a magyar társadalom, és van is rá oka” – mondta, hozzátéve, hogy minden társadalmi aktivitás, minden felemelt kéz, minden demonstráció számít. Úgy fogalmazott: „Rakódik, mint a guánó, és egyszer ennek hatása lesz. Talán 2026-ban, vagy utána.”
Pártzászló vagy civil kiállás?
A műsorban szóba került, hogy a demonstrációk szervezői gyakran kérik: a pártok ne jelenjenek meg saját szimbólumaikkal. Csintalan szerint ez „őrült nagy butaság”. Felidézte: hasonló hozzáállás jellemezte az orosz ellenzéket is Putyin hatalomra jutása előtt, amikor politikai erők visszahúzódtak a civil kezdeményezések mögé – ez végül Putyin megerősödéséhez vezetett.
A gyülekezési jog korlátozása: „ugyanazok a mondatok, mint a 80-as években”
A kormány tervei szerint szigorítanák a gyülekezési törvényt, a hídlezárásokat is korlátoznák. Csintalan ezt a tervet a „nyolcvanas évek ócska rabló beszédéhez” hasonlította. Azt mondta: „Ez ugyanaz a szöveg, mint akkor: a gyülekezési jog korlátozza mások mozgási szabadságát. Csak most 2025-öt írunk.”
Példaként említette a békemenetet és a taxisblokádot, amikor szintén lezártak hidakat, és a hatalom nem tiltakozott – sőt, akkor „hatásos eszköz volt”. Szerinte most az önkény próbálja ellehetetleníteni ugyanazokat a módszereket, amiket korábban maga is alkalmazott.
Hadházy és a választások – új párt születik?
Osváth felvetette, hogy Hadházy Ákos esetleg saját politikai formációt épít, nemcsak demonstrál. Csintalan szerint ez elképzelhető, de a lényeg: „A demonstrációk hatása ritkán azonnali. De minden egyes tiltakozás hozzájárul ahhoz, hogy egyszer megtörjön a rendszer.”
Trump, vámpolitika és a globális következmények
Az interjú végén szó esett Donald Trump korábbi vámpolitikai bejelentéséről is. Csintalan szerint nem szabad mindezt Trump személyére szűkíteni, komoly technológiai és gazdasági elit áll mögötte, amely „az állami kontroll alól akar kiszabadulni”.
„Most elfoglalják az amerikai államot. És ezzel játszanak a mi életünkkel is” – fogalmazott keményen, hozzátéve, hogy Trump globális instabilitást kelt, amely kihat a magyar gazdaságra is. „Szétveri a stabil üzleti környezetet – fogalmazott –, ahol már nem lehet tudni, megérkezik-e az áru, vagy kifizetik-e azt, aki dolgozik.”
Kóser zárás és tankolási jóhír
A beszélgetés lezárásaként Osváth viccesen megjegyezte, hogy a globális gazdasági zűrzavar egyik „pozitív” hatása lehet, hogy Csintalan olcsóbban tud tankolni, miközben Budapestre tart. Csintalan nevetve hozzátette: „Inkább veled beszélgetek, mint a Breuerrel, bár őt is szeretem. Neked viszont a rajongód vagyok.”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.