PIRKADAT M. Kende Péterrel: Tóth Péter

Emlékezni a jövőért – májusban újra indul a cserépfalui holokauszt-emléktúra

A PIRKADAT M. Kende Péterrel című műsor április 9-i vendége Tóth Péter volt, aki a cserépfalui holokauszt-emléktúra szervezőjeként már tizenkettedik alkalommal vezeti végig az érdeklődőket azon az úton, amelyet 1944 májusában két zsidó család tett meg a faluból a mezőkövesdi gettóig – és onnan a haláltáborok felé.

Emléktúra és botlatókövek: emlékezés lépésről lépésre

Tóth Péter elmondása szerint a május 18-i sétával nemcsak emlékezni szeretnének, hanem a túlélők és leszármazottaik jelenlétével a holokauszt személyes történeteit is láthatóvá kívánják tenni. Idén két botlatókövet is elhelyeznek Cserépfalu főutcáján: Groszmann Lili és a Schwartz család emlékére, akik a közösség legfiatalabb áldozatai voltak. Az önkormányzat egyöntetűen támogatja az akciót.

„Azt gondoljuk, hogy nem lehet csak a zsidó múltról beszélni, a zsidó élettel is kell foglalkozni” – mondta Tóth, hozzátéve, hogy céljuk nem a múlton való siratás, hanem a megértés és az emlékezés fenntartása egy élhetőbb jövő érdekében.

Az „Élet Igazsága Alapítvány” és a liligro.hu

A korábban baráti társaságként működő emlékezetprojekt immár hivatalos formát is öltött: létrejött az Élet Igazsága Alapítvány, amelynek célja a történelmi kutatás, a helyi emlékek feltárása és azok közösségi emlékezetbe való beemelése. A liligro.hu weboldalon a teljes kutatás, valamint az események dokumentációja is elérhető. Mint Tóth elmondta, „már van lezárt évünk, pályázhatunk, és tudunk támogatást fogadni” – az anyagi bázis megerősödése lehetővé tette a munka további elmélyítését.

A múlt és a jelen összefonódása: leszármazottak és élő kapcsolatok

A beszélgetés egyik legmeghatóbb része volt, amikor Tóth Péter felidézte: tavaly sikerült kapcsolatba lépniük Groszmann Lili túlélő testvérének leszármazottaival, akik el is látogattak a cserépfalui szülői házba. „Nagyon megindító találkozás volt… az életről szólt az egész” – mondta meghatódottan.

A családi emlékek újraéledésének szép példája az is, hogy az Izraelben élő rokonok között megszületett egy kislány, akire a nagyszülők azt mondták: „kiköpött Groszmanni”.

Emlékezet a nemzedékeken át

A cserépfalui emlékezés egyik különleges ereje, hogy nemcsak archív kutatáson alapul, hanem személyes beszélgetéseken is: helyi idős asszonyok, „cserépi nénik” visszaemlékezései segítenek pontosítani az eseményeket. Ezek az emlékek sokszor családon belül öröklődtek, és az oral history révén olyan részletek is felszínre kerülhetnek, amelyeket eddig senki nem dokumentált.

Jövőbeli tervek: könyv, kiállítás, alkotás

Bár még sok a feldolgozatlan anyag, a szervezők gondolkodnak egy esetleges könyv vagy művészeti feldolgozás létrehozásán. Korábban már volt egy festménykiállítás is, ahol kortárs művész készített absztrakt alkotásokat a családok történetei alapján.

„Mi nem akarjuk megmondani, hogyan kell emlékezni. Mi csak azt mutatjuk meg, ahogy szerintünk lehet és érdemes” – foglalta össze Tóth Péter a projekt szellemiségét.

A cserépfalui emléktúra és az Élet Igazsága Alapítvány tevékenysége fontos példája annak, hogyan válhat a múlt emlékezete a közösségi identitás és a jövőformálás eszközévé. A május 18-i túrára minden érdeklődőt szeretettel várnak – jelentkezni a liligro.hu oldalon lehet.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.