PIRKADAT M. Kende Péterrel: Neubauer Katalin

„Teher alatt nő a pálma” – a kiskereskedelem nehézségeiről beszélt Neubauer Katalin a PIRKADAT-ban

A PIRKADAT április 9-i adásában M. Kende Péter vendége Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára volt. A beszélgetés középpontjában a kiskereskedelmi szektor jelenlegi helyzete, az árés-sapka bevezetése és annak következményei álltak.

Rossz hangulat, növekvő terhek

„Nagyon rossz a hangulat a kereskedelemben” – kezdte Neubauer Katalin. Az újabb kormányzati beavatkozás, az árés-sapka bevezetése a kiskereskedőkre ró plusz terhet, miközben a felelősség, a társadalmi bűnbakképzés is rájuk hárul: „Megint hónapok óta azt halljuk, hogy a kiskereskedelem tehet az inflációról, és most lám-lám, az árés-sapkával meg lett regulázva a szakma.”

Neubauer hangsúlyozta: bár az intézkedés rövid távon képes volt megállítani az infláció újbóli emelkedését, hosszú távon súlyos következményekkel járhat – különösen a kisebb üzletek számára, akik így még kevésbé tudnak árversenybe bocsátkozni a nagyobb szereplőkkel.

Az ünnepek torzító hatása

A fogyasztás alakulásával kapcsolatban megjegyezte: „Most nagyon nehéz lemérni”, mert a húsvéti időszak torzítja az adatokat. Vannak termékek, ahol a 10 százalékos árés-sapka miatt nőtt a kereslet, de az igazi hatások csak az ünnepek után lesznek pontosan láthatók.

„A hatósági ár hosszú távú hatásait már megismertük, és abban bízunk, hogy ezúttal elég lesz az idő, hogy mindenki – a kiskereskedőtől a nagykereskedőig – átgondolja, hogyan lehet ebből jól kijönni” – fogalmazott.

Európai példák és magyar valóság

Miközben más uniós országok intézkedéseire is hivatkozik a kormány, Neubauer szerint „nem lehet egy-egy ország csomagjából csak elemeket kiemelni, mert az egész rendszer összefüggéseit kellene látni.” A magyar piacon a kereskedők inkább a túlélésre játszanak, mintsem a fejlődésre. „A gyors állami beavatkozások helyett hosszú távú fenntarthatóságra lenne szükség.”

Egyeztetésre lenne szükség – minden szereplő bevonásával

A főtitkár szerint a május 31-ig érvényben lévő árés-sapkarendelet utáni időszakban mindenképp szükség lenne átfogó egyeztetésekre. Az állami szerepvállalás új keretek közé került a nemzetgazdasági minisztérium januári megalakulásával, így most különösen aktuális lehetne egy „közös asztalhoz ülés”.

„Érdemes lenne visszaterelni a kiélezett ellentéteket a békés egyeztetésekhez. Az elmúlt két-három év kormányzati regulái egymással szembefordították a piaci szereplőket” – mondta. Mint hozzátette, a szövetség már korábban is javasolt hasonló kezdeményezést, és most is nyitott lenne egy átfogó, húszéves elemzést követő egyeztetésre.

Végezetül: a kereskedelem is ünnepre készül

Neubauer Katalin abban bízik, hogy a húsvéti forgalomnövekedés nem csak ideiglenes hatás lesz, és hogy a kereskedők is profitálhatnak valamelyest ebből az időszakból. „A fogyasztók számára pedig az a legfontosabb, hogy továbbra is jó minőségű, megfizethető árukhoz jussanak hozzá – ez pedig csak kiegyensúlyozott piaci viszonyok mellett lehetséges.”

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.