A Ratkó-gyerekek még bírják – Dr. Havas Szófia a magyar egészségügyről és az orvoslás jövőjéről
A Pirkadat legutóbbi adásában ismét Dr. Havas Szófia orvos, egészségpolitikus volt Breuer Péter vendége, akivel szarkasztikus hangvételű, de mély társadalmi és szakmai tartalmakat hordozó beszélgetés bontakozott ki az egészségügy jelenéről és jövőjéről. Az orvos-politikus élesen bírálta a rendszer strukturális hibáit, a politikai hozzáállást, és felhívta a figyelmet az orvostársadalmat érintő súlyos kihívásokra.
A gyógyítás, ami „halálos szenvedély”
„A politizálás olyan, mint egy halálos betegség, nem lehet kigyógyulni belőle” – kezdte ironikusan Dr. Havas Szófia. Bár ma is aktívan gyógyít, nem tagadja: a közéletből sem tud teljesen kiszállni. A beszélgetés során rögtön rátért a hazai egészségügy kritikus helyzetére: „Olcsó, harmad-negyed vonalbeli készülékeket vásároltak, amik vagy elromlanak, vagy nincs kezelőszemélyzet.”
„Az egészségügyben már szó sincs minőségről”
Szerinte a magyar egészségügy alapvető működési zavarokkal küzd: nem csak az eszközhiány, hanem az emberhiány is súlyos problémát jelent. „A fiatalokat semmi nem tartja itthon. A kormány hiába nyilatkozik fizetésemelésekről, a fiatalok inkább a szemüknek hisznek, mint a propagandának” – fogalmazott. Kiemelte, hogy a végzős évfolyamok fele el sem kezdi a szakképzést itthon, hanem inkább külföldre megy, vagy teljesen elhagyja a szakmát.
„Régen kevés fóka volt és sok eszkimó, most fordítva”
A generációs különbségek szerinte jól tükrözik a rendszer átalakulását: „Mi még úgy nőttünk fel, hogy az egészségügy félkatonai rendszer volt. Most viszont nyitottak a határok, a magyar orvosi diploma csereszabatos – a fiatalok mennek, mert van kereslet rájuk.” Az orvoselvándorlást a globális piaci mechanizmusok is befolyásolják: „A piac törvényei döntenek. Ahol kevés a radiológus, ott távértékeléssel dolgoznak, például egy londoni CT-t Indiában elemeznek ki.”
„Ellenségképpé váltak azok, akik gyógyítanak”
Súlyos figyelmeztetést fogalmazott meg az orvosok politikai célponttá válásával kapcsolatban is: „Per pillanat megtalálták az ellenségképet az orvosokban. Ez sem emberileg, sem szakmailag, sem politikailag nem nyerő.” Utalt arra is, hogy a közelmúltban az orvosok tüntetésre kényszerültek, amit korábban évtizedekig senki sem tudott elérni. „Aki a covid alatt szabadság nélkül, életeket mentve dolgozott, most politikai célkeresztbe került.”
Történelmi párhuzam: a zsidó orvosok pere
A beszélgetés egyik legmegdöbbentőbb pillanata az volt, amikor Havas Szófia történelmi példával világította meg a jelenlegi helyzet veszélyeit: „Sztálin utolsó tettei között volt a zsidó orvosok elleni koncepciós per megindítása. A történet végét – szerencsére – halála akadályozta meg.” Hozzátette: „Óvatosnak kell lennünk, ha egy szakmát, amelynek képviselői másokon segítenek, célponttá teszünk.”
Új Ratkó-korszak? – Kinek születnek most a gyerekek?
Zárásként Breuer Péter a demográfiai fellendülést említette, amire Havas Szófia így reagált: „Az új gyerekek csak 18 év múlva fognak adót fizetni, addig mi tartjuk a frontot. A kérdés csak az, hogy addig ki bírja ki.” A mostani Ratkó-generáció – saját szavaival – „vasból, kőből, acélból van”, de az idő nem nekik dolgozik.
„Az utolsó továbbképzés megvolt – most már csak gyógyítani kell”
A hetven fölötti orvosok munkavégzésére vonatkozó szabályokról is szó esett: „A törvény szerint 75 fölött már nem kötelező a továbbképzés – addigra már mindent tudunk, vagy már semmit sem lehet újat tanulni.” Bár szavai mögött ott a humor és az irónia, a helyzet súlyosságát nem lehet félreérteni: a magyar egészségügy égető kérdéseket vet fel – és ezekre ma még mindig nem született megnyugtató válasz.
Dr. Havas Szófia jövő héten is jön – reggeli vizit előtt, de éles diagnózissal.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.