Portugál Embermentők Budapesten 1944 – könyvbemutató

Portugál embermentők Budapesten 1944 – Könyvbemutató a holokauszt elfeledett hőseiről

Egy rendkívüli könyv születése

2025. január 27-én, a Holokauszt Emléknapján mutatták be Budapesten a Portugál embermentők Budapesten 1944 című könyvet, amely két portugál diplomata, Sampaio Garrido nagykövet és helyettese, Carlos Branquinho embermentő tevékenységét tárja fel. A könyv emellett bemutatja magyar munkatársaik – Gulden Gyula, Pongrácz Ferenc, Bartha Ferenc és Körner György – erőfeszítéseit is, akik közreműködtek a magyar zsidók és politikai üldözöttek mentésében.

A kiadvány a Portugál Köztársaság budapesti nagykövetsége, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a MAZSIHISZ és a Raoul Wallenberg Egyesület támogatásával jelent meg, szerzői között pedig Bán Éva, Kovács Tamás, Sáringer János, Szűts István Gergely, Lévai Jenő, Kárpáthy Gyula, Gábor Vilmos, Doros Ferenc, Margarida Magalhães Ramalho, Gonçalo Nabeiro és Anna Popper is szerepelnek. Az előszót Jorge Roza de Oliveira, Portugália budapesti nagykövete írta, az ajánlást Dr. Sebes József, a bevezetőt pedig Joaquim Pimpão portugál tanácsos.

A MAZSIHISZ Síp utcai székházának díszterme zsúfolásig megtelt, a megjelentek között több ország nagykövete is tiszteletét tette. Különösen nagy jelentőséggel bírt, hogy a svéd nagykövet asszony is részt vett az eseményen, aki ezzel is elismerését fejezte ki a portugál diplomaták iránt, akik szorosan együttműködtek a svéd Raoul Wallenberggel a magyar zsidók mentésében.

A könyvbemutató felszólalói és gondolataik

A rendezvényt Dr. Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke nyitotta meg, üdvözölve a résztvevőket és hangsúlyozva az esemény fontosságát. Beszédében kiemelte:
„Ez a könyv nemcsak történelmi emléket állít, hanem figyelmeztetés is: mindig lesznek olyanok, akik felemelik a szavukat és cselekednek az igazság nevében, még akkor is, ha ezért hatalmas árat kell fizetniük.”

A második felszólaló Nógrádi Péter, a MAZSIHISZ alelnöke volt, aki személyes hangvételű beszédében saját családja történetére is utalt:
„Számomra ez a könyv nem csupán egy történelmi munka. Az én családom is azok között volt, akiknek az életéért diplomaták küzdöttek. Nagyszüleim csak hajszál híján menekültek meg a deportálástól, és ha nem lettek volna olyan emberek, akik kockáztatták a saját életüket is a megmentésük érdekében, ma én sem állhatnék itt.”

Majd így folytatta:
„A vészkorszakban minden egyes élet számított, és minden segítség, legyen az akár egy menlevelet kiállító diplomata vagy egy rejtekhelyet biztosító ember, a különbséget jelenthette a túlélés és a halál között. Garrido és Branquinho nevét örökre meg kell őriznünk, hiszen az ő bátorságuknak köszönhetően magyar családok generációi élhettek tovább.”

Ezután Jorge Roza de Oliveira, Portugália budapesti nagykövete következett, aki a portugál embermentők morális örökségére hívta fel a figyelmet:
„Portugália hivatalosan semleges volt a második világháború alatt, de ez nem jelentette azt, hogy ne lettek volna olyanok, akik a helyes utat választották. Garrido és Branquinho nem csupán diplomaták voltak, hanem emberek, akik az életet választották a közöny helyett. Példájuk a mai napig iránymutatás lehet mindannyiunk számára.”

A nagykövet arról is beszélt, hogy a portugál diplomácia sokáig hallgatott ezekről a történetekről:
„A mai napig sokan nem tudják, hogy Portugáliának is voltak olyan hősei, akik a holokauszt idején embereket mentettek. Ez a könyv ezt a feledésre ítélt történetet hozza vissza a köztudatba.”

A negyedik felszólaló ismét Dr. Sebes József volt, aki részletesen ismertette a könyv tartalmát és kutatási hátterét. Beszédében elmondta:
„Eddig kevés figyelem irányult a portugál diplomaták szerepére a magyar holokauszt idején. Ez a könyv egy hiánypótló munka, amely bemutatja, hogyan szálltak szembe ezek az emberek a félelemmel és a politikai akadályokkal. Történetük méltó arra, hogy bekerüljön a közös európai emlékezetbe.”

Végül Joaquim Pimpão, a portugál nagykövetség gazdasági és kereskedelmi tanácsosa tartotta meg felszólalását. Kiemelte, hogy Garrido és Branquinho nem csupán a zsidók mentéséért küzdöttek, hanem egy olyan világért is, ahol az emberiesség felülírhatja a politikai érdekeket.
„Bátorságuk és erkölcsi tartásuk miatt ma is példaként kell állniuk mindenki előtt. A történelmük nemcsak arról szól, amit tettek, hanem arról is, amit mi tanulhatunk tőlük. A könyv célja nem csupán az emlékezés, hanem az, hogy továbbadjuk ezt az örökséget.”

A rendezvény tanulsága és az emlékezés fontossága

A könyvbemutató során egyértelmű üzenetként fogalmazódott meg: az igazság és az emberség mindig utat talál, még a legsötétebb időkben is. A két portugál diplomata története ma is inspirációt jelent, és emlékeztet arra, hogy mindig vannak, akik képesek a helyes döntést meghozni, még akkor is, ha ezzel saját biztonságukat kockáztatják.

 

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.