Sorsdöntő év előtt: Milyen kihívások várnak a magyar gazdaságra 2025-ben?
Lentner Csaba közgazdász professzor a Pirkadat című műsorban elemezte a magyar gazdaság aktuális helyzetét, a 2024-es év eredményeit és a 2025-ös év várható kihívásait. A beszélgetés középpontjában a reálbérek alakulása, a kis- és középvállalkozások (kkv) problémái, valamint a globális gazdasági környezet magyar gazdaságra gyakorolt hatásai álltak.
Reálbér-emelkedés és gazdasági stabilizáció
A professzor szerint a 2024-es év során megindult a reálbérek emelkedése, amely a COVID-19, az orosz-ukrán háború és az energiaválság okozta gazdasági visszaesést követően a háztartások pénzügyi helyzetének javulását célozza. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a 2025-ös év sorsdöntő lesz, mivel a gazdasági gyengélkedés továbbra is jelen van.
„Az infláció ismét 3% fölött van, az ipari termelés gyenge, különösen az építőipar teljesít rosszul. A kormány gazdasági akciótervei és a bővülő családtámogatási politika kulcsfontosságúak lesznek a növekedés fenntartásához” – emelte ki Lentner.
KKV-k kihívásai és innovációs szükséglete
A kis- és középvállalkozások helyzetéről szólva Lentner hangsúlyozta, hogy a szektor nagyon heterogén, és sok vállalkozás küzd a reálbér-emelkedés okozta terhekkel. A kormány tervei között szerepel a kkv-k feltőkésítése és versenyképességük növelése, különösen az exportpiacokon.
„A kkv-k nem a betont és téglát kell, hogy építsék, hanem az innováció vezérelt gazdaságra kell átállniuk. Az állam 1400 milliárd forintot fordít támogatásokra, hogy digitalizációra, automatizációra és fejlettebb kereskedelmi tevékenységre kapjanak lehetőséget” – mondta a professzor.
Nemzetközi kontextus: Kihívások és lehetőségek
Lentner szerint Magyarország számára kulcsfontosságú a globális gazdasági környezet változásainak kezelése. Az európai gazdaság gyengélkedik, különösen a német ipar van válságban, amely jelentős hatással lehet a magyar gazdaságra.
„A német autóipar problémái, az amerikai vámok és az európai unió gazdasági kihívásai mind hatással vannak ránk. Ugyanakkor a távol-keleti tőke jelenléte és az orosz gázszállítások stabilitása lehetőséget nyújtanak arra, hogy Magyarország növekedési pályán maradjon” – hangsúlyozta.
Pozitív kilátások és fenntartások
Bár a professzor a 2025-ös évre vonatkozó 4%-os növekedési tervet túl optimistának tartja, úgy véli, hogy a kormány gazdasági akcióterve megfelelő alapot teremthet a fejlődéshez.
„A fizetőképes kereslet növekedni fog a háztartásokban, és ha a nemzetközi kapcsolatok stabilak maradnak, a magyar gazdaság képes lesz talpon maradni. Ugyanakkor a német gazdasági problémák és a hagyományos autóipari orientáció csökkenő szerepe kihívást jelenthet” – foglalta össze Lentner.
Várakozások és ünnepi jókívánságok
A beszélgetés végén Lentner Csaba pozitív üzenetet fogalmazott meg, hangsúlyozva, hogy az optimizmus és a kitartás kulcsfontosságú a gazdasági fejlődéshez. „Adjunk lelkesedést a következő évnek, mert negatív hozzáállással nem lehet kormányozni, kereskedni vagy előre haladni.”
Az év végi kilátások értékelése mellett a professzor kellemes ünnepeket és sikeres új évet kívánt minden nézőnek, kiemelve a magyar gazdaságban rejlő lehetőségeket és kihívásokat.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.