PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. László Imre

Egészségügy, családpolitika, öngondoskodás – Dr. László Imre a XI. kerület polgármestereként a Pirkadatban
PIRKADAT Breuer Péterrel – vendég: Dr. László Imre, Újbuda polgármestere

Egy napos rendelő: várják a döntést, minden más készen áll

A beszélgetés középpontjában a kerületben készülő egynapos sebészeti rendelő ügye állt. Dr. László Imre elmondta: „haladunk szépen”, a hatósági engedélyek és szakszolgálati jóváhagyások folyamatban vannak, de a valódi áttörést a központi befogadásról és a teljesítmény-volumen korlátról szóló döntés hozza majd. A jelenlegi helyzetben „valaki egy íróasztal mögül eldönti, hogy hány óra szemészet, hány óra sebészet lehet”. Mint fogalmazott: „áprilisban ül össze a bizottság, kíváncsian várjuk, hogy milyen keretet döntenek el a részünkre”.

A polgármester kiemelte, hogy a jelenlegi elosztási logikában a tartalékkeretek jelentősége kulcsfontosságú: „ha nem hoztak létre tartalékot, akkor nagyon nagy baj van”. Hangsúlyozta, hogy a kerület aktívan dolgozik, nem „ülnek és várják a Messiást”, hanem minden szükséges háttérmunkát elvégeznek.

Családpolitika, gyermekellátás és a jövő kihívásai

Dr. László Imre elismerte, hogy a kormány több családbarát intézkedése „abszolút támogatandó”, de arra figyelmeztetett: „egy bizonyos intézkedés milyen sok minden dologtól függ”, például a védőnői hálózat vagy a gyerekorvosok kapacitásaitól. Szerinte az orvosképzés hosszú időt igényel, így ha ma felvesznek valakit, „az is legalább hét év, amíg emberhez nyúlhatnak”.

A kerület óvodai és bölcsődei fejlesztései kapcsán bizakodó, de a védőnői és gyerekorvosi ellátás fenntarthatóságában aggodalmát fejezte ki. „Ez egy sok ismeretlenes egyenlet” – fogalmazott a születésszám csökkenése és az ellátórendszer összehangolása kapcsán.

A nyugdíjrendszer fenntarthatósága

A nyugdíjrendszerről szólva a polgármester történelmi távlatokat is bevont: „amikor Bismarck létrehozta a rendszert, akkor három-négy dolgozóra jutott egy eltartott, most viszont egy dolgozóra három-négy nyugdíjas jut”. A rendszer fenntarthatósága érdekében szerinte az állam már most is komoly kiegészítéseket tesz.

Úgy véli, hogy szükség lenne a magánnyugdíjpénztárak újbóli lehetővé tételére: „nem elvenni, hanem lehetővé tenni”. Az öngondoskodás nemcsak pénzügyi, hanem életmódbeli felelősséget is jelent: „kevesebbet bagózzunk, kevesebbet igyunk alkoholt”. Saját példáját említve megjegyezte: „én például antialkoholista vagyok – szerintem azt eladni kell, nem meginni”.

A műsor végén Breuer Péter megköszönte a beszélgetést, és így méltatta a vendéget: „az orvost, az embert, a polgármestert látták és hallották”. Dr. László Imre a legfontosabb üzenetét így foglalta össze: a döntéshozók felelőssége óriási, mert a mostani döntések hosszú távon határozzák meg az ország jövőjét – legyen szó egészségügyről, gyermekvállalásról vagy a nyugdíjrendszerről.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.