PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. Kis-Benedek József

PIRKADAT Breuer Péterrel – Dr. Kis-Benedek József: Atomprogram, gázai háború és gazdasági világválság árnyékában

A Heti TV reggeli műsorának vendége ezúttal Dr. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő volt, aki Breuer Péter kérdéseire válaszolva elemezte a nemzetközi diplomácia és hadbiztonság aktuális kihívásait. A beszélgetés középpontjában Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök amerikai látogatása, az iráni atomprogram, a gázai háborús helyzet, valamint a globális gazdasági konfliktusok álltak.

Netanjahu amerikai látogatása és diplomáciai üzenetei

A szakértő szerint Netanjahu látogatása az Egyesült Államokba nem volt véletlen: „nem két nappal előtte találták ki, ezt jóval régebben elő volt készítve”. Az izraeli miniszterelnök olyan repülési útvonalon haladt, amely kizárta a Nemzetközi Büntetőbírósággal együttműködő országokat, hogy elkerülje esetleges őrizetbe vételét. A találkozó egyik fő célja volt, hogy az Egyesült Államok aktívabban közvetítsen Izrael és a Hamász között, tekintve, hogy a katari és egyiptomi közvetítési kísérletek nem vezettek eredményre.

Iráni atomprogram: diplomácia vagy katonai csapás?

Irán egyre közelebb kerül ahhoz, hogy atomfegyver előállítására alkalmas szintre dúsítson uránt. Bár az iráni vezetés állítja, hogy a program békés célokat szolgál, Kis-Benedek szerint „semmennyire sem békés”, és egyértelmű, hogy katonai lehetőséget is előkészítenek. Az Egyesült Államok részéről Trump kijelentette: ha nem haladnak a tárgyalások, „megnézhetik magukat”.

Hamász, túszok és a kis lépések politikája

A gázai harcok és a még mindig fogságban lévő izraeli túszok kérdése állandó feszültségforrás. Bár a Hamász javasolt egy 70 napos tűzszünetet, a feltételek – például néhány holttest visszaadása – kevésnek tűnnek. Kis-Benedek úgy látja, egyes államok, köztük Egyiptom és Katar, saját érdekeik szerint versenyeznek a közvetítői szerepért.

Törökország és Szíria: új területi rendezés jöhet?

A beszélgetés során szó esett Törökország szíriai ambícióiról is. Kis-Benedek szerint a jelenlegi káoszt több szereplő is kihasználja: „a zavarosban halásznak”. Arra is van esély, hogy „egyszerűen közvélemény-kizárással vonalzóval újra felosztják Szíriát”, ahogy a második világháború előtt történt.

Deep state, gazdasági háború és vámháború

Az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó gazdasági konfliktust Kis-Benedek „gazdasági háborúnak” nevezi. Trump új vámokat vezetett be, válaszul arra, hogy szerinte Európa és Kína kihasználják Amerikát. „Amerika visszatért arra a politikára, ami korábban is volt: Amerika az első” – hangsúlyozta. A beszélgetés során szóba került az is, hogy az izraeli-amerikai gazdasági kapcsolatok viszonylag rendezettek, de az Európai Unió országai – így Magyarország is – „rosszul fognak kijönni” ebből a folyamatból.

NATO, atomerőművek és európai energiapolitika

Trump kritizálta az európai országok – különösen Németország – energiafüggetlenségét is. A műsorban elhangzott: bár Németország széntüzelésű erőműveket állított vissza, már készülnek az atomerőművek újraindítására is. „Egy leállított atomreaktort nehezebb visszaállítani, mint újat építeni” – jegyezte meg Breuer.

A műsor végén Kis-Benedek József jelezte, hogy pénteken folytatják az aktuális témák elemzését.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.