PIRKADAT Breuer Péterrel: Hollik István a magyar–izraeli kapcsolatok új korszakáról
A PIRKADAT pénteki adásának vendége Hollik István, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője volt, aki Breuer Péterrel a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök magyarországi látogatásának politikai és történelmi jelentőségéről beszélgetett. A Heti TV stúdiójából élőben közvetített műsorban szó esett a magyar–izraeli kapcsolatok elmélyüléséről, Magyarország ICC-ből való kilépéséről, a közel-keleti és ukrajnai háborús helyzetről, valamint az európai biztonságpolitika dilemmáiról is.
Egy látogatás, ami történelmet ír
Breuer Péter saját, évtizedes diplomáciai tapasztalataira is hivatkozva részletesen beszámolt a Karmelita kolostorban tartott sajtótájékoztatóról és a díszvacsoráról, ahol Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu közös fellépése ritka protokolláris pillanatokat hozott:
„Úgy állt Netanjahu a pulpitus mögött a magyar címer előtt, mintha ő lenne a házigazda” – idézte fel Breuer. Az apró protokolláris tévedést a két vezető kedélyes mosolya, kölcsönös bizalma és a magyar miniszterelnök gesztusa oldotta fel.
Hollik István szerint a találkozó túlmutatott a diplomácián:
„Kevés olyan országnak van ilyen őszinte baráti viszonya Izraellel, mint Magyarországnak. Ezt nemcsak a kormányok közötti kapcsolatok, de a két nép egymás iránti tisztelete is megalapozza.”
Kilépés az ICC-ből: politikai vérbíróság?
A beszélgetés egyik fontos pontja volt Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépésének bejelentése, amelyről a kormányfő a sajtótájékoztatón beszélt.
Breuer szerint „ez nem jogi, hanem politikai bíróság”, ahol inkább ideológiai alapon születnek ítéletek. Hollik hozzátette:
„A magyar parlament soha nem ratifikálta az ICC alapszabályát. Most formálisan is rendezzük a helyzetet, hiszen olyan bíróság működéséhez nem adhatjuk a nevünket, amely politikai alapon hoz döntéseket.”
Békéről, háborúról – mit üzen Brüsszel?
A beszélgetés utolsó részében az ukrajnai háború és az EU külpolitikai hozzáállása is terítékre került. Hollik élesen bírálta az Európai Unió külügyi főképviselőjének kijelentését, miszerint a békéhez vezető út „Ukrajna felfegyverzésén” keresztül vezet.
„Mi nem értünk egyet azzal, hogy a békét csak katonai győzelemmel lehet elérni. Ez a stratégia három éve megy, és látványosan megbukott” – hangsúlyozta.
Breuer szerint a háttérben akár gazdasági érdekek is meghúzódhatnak:
„Lehet, hogy valakinek van egy fegyvergyára, vagy épp egy nagy bankhitelre pályázik.”
Kettős identitás, közös jövő
A beszélgetés szinte személyes vallomással zárult, amikor Breuer a saját „kétpitvaros” identitásáról beszélt:
„Akinek a szívében két pitvar van, az tudja, milyen az, amikor két nemzet jóban van egymással. Ez több, mint politika – ez közösségi tapasztalat.”
Hollik ehhez kapcsolódva kiemelte:
„A zsidó közösség biztonságban élhet Magyarországon, ez nem magától értetődő Európában. Érdemes ezt megbecsülni.”
A PIRKADAT adása ezúttal nem csupán politikai elemzés, hanem érzelmi, történelmi és identitásbeli párbeszéd is volt. Hollik István és Breuer Péter közös gondolatai azt erősítették meg, hogy a magyar–izraeli kapcsolatok mélysége túlmutat a napi diplomácián, és épp ez a szilárd alap adhat biztos támaszt a jövő kihívásaihoz.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.