Zsinagógai rendőrök, elfeledett ünnepek és a gyerekek megszólítása – PILPUL 395. rész összefoglaló
A PILPUL legfrissebb adásában M. Kende Péter és Kardos Péter főrabbi több aktuális és időtálló témát is boncolgatott, kezdve az izraeli miniszterelnök budapesti látogatásával, egészen a gyerekek megszólításának nehézségeiig a zsidó közösségben.
Netanyahu látogatása és a „zsidó belügyek”
A beszélgetés elején Benjamin Netanjahu budapesti látogatása került terítékre. Kardos Péter megjegyezte, hogy furcsának tartja, amikor egy ország vezetője zsidó vallási vezetőket hív össze egy diplomáciai bejelentéshez: „Tudsz nekem egy országot mondani bárhol a világon, ahol a kormányfőnek van egy fontos bejelenteniója zsidók részére… és összehívják a zsidó vallási vezetőket?” Bár a meghívás tényét nem kritizálta, a gesztust különösnek találta. A rabbi a delegáció biztonsági intézkedéseit is méltatta, kiemelve a precizitás és pontosság fontosságát.
Április 4.: elfeledett felszabadulás
Kende Péter kérdésére Kardos Péter megerősítette: a hivatalos média hallgatása az április 4-i felszabadulás évfordulójáról aggasztó. A rabbi szerint a kommunista rendszer hibája volt, hogy túltolta az ünnepet, ami így idővel hiteltelenné vált. Mégis úgy véli, beszélni kell róla, hiszen „ha április 4-én befejeződött a felszabadítás, és április 5-én hazamentek volna a szovjet csapatok, akkor most mi lenne?” – tette fel a provokatív kérdést, amely szerinte elgondolkodtatja majd a híveit is a heti beszédében.
Vájikrá hetiszakasz: áldozatok és a gyerekek megszólítása
A Vájikrá heti szakasz – az áldozatbemutatások szabályainak részletes leírása – kapcsán a két beszélgetőtárs arra is rákérdezett, hogyan lehet ezt a tartalmat elérhetővé tenni a mai gyerekek számára. Kardos Péter hangsúlyozta: „a mai gyerekekkel azon a nyelven kellene kommunikálni, amilyen egymás között kommunikálnak”. A rabbi szerint problematikus, hogy az internetes keresések sokszor pótolják a rabbihoz fordulást: „Shileevval vallási kérdésekben rabihoz fordulni – interneten beírják, és ahány rabi, annyi vélemény.”
Kende Péter kérdésére, hogy vajon versenyezni kell-e a gyerekekért, Kardos Péter határozott választ adott: „láttam már olyan Talmud Tórákat, ahol népes gyereksereg vett részt. Utána felavatták őket bármicvónak – ez volt az utolsó látogatásuk a zsinagógában.” A versenyt inkább hosszú távon érdemes folytatni – mondta –, abban bízva, hogy „előbb-utóbb visszatalálnak, legalább arra az időre, amíg elhozzák a saját gyerekeiket”.
A heti rabbinikus beszéd és a közösségi felelősség
A beszélgetés végén szó esett arról is, hogy a rabbi a heti beszédében mindenképpen említést tesz majd április 4-éről, mivel közösségének idősebb tagjai még emlékeznek az ünnep klasszikus megélésére. Az idei hetiszakasz tanítása szerint is fontos az együttműködés: „egyedül nem megy” – hangsúlyozta, utalva arra, hogy a pusztai Szentély építéséhez is közös munkára volt szükség.
A beszélgetés lezárásaként mindketten arra buzdították a nézőket, hogy „péntek este és szombat reggel látogassanak el valamelyik zsinagógába, hallgassák meg a heti szakaszt és a rabbik beszédét”, illetve ne felejtsék el beszerezni a pászkát, hiszen hamarosan beköszönt Peszách ünnepe is.