Volt Egyszer – Bedő Iván a rádiótól a HVG-ig
A rádióból való távozás – politikai légkör és döntések
A beszélgetés második részében Bedő Iván arról mesélt, hogyan hagyta el a Magyar Rádiót, és hogyan kezdett dolgozni a HVG-nél. 2003-ban, miután hazatért Berlinből, nem azonnal csatlakozott a hetilaphoz, hanem még néhány hónapig próbált a rádióban maradni. Az akkori rádió vezetése és politikai irányvonala azonban egyértelművé tette számára, hogy nincs maradása. Kondor Katalin elnöksége alatt a rádió egyre erőteljesebben a szélsőjobboldali konzervatív vonal felé mozdult el, miközben az országot már egy szocialista-liberális kormány vezette.
Akkoriban a rádió működését nem befolyásolta a kormányváltás, mert a Gyurcsány-kormány tiszteletben tartotta Kondor kinevezését, így egy sajátos helyzet állt elő: egy jobboldali vezetésű közszolgálati rádió működött egy baloldali kormány alatt. Bedő Iván elmondta, hogy a rádiót mindig is szerette, és nem akarta elhagyni, de az új légkörben egyértelművé vált, hogy nem tud maradni. Bár lett volna lehetősége műsorok készítésére, gyorsan felismerte, hogy a körülmények ellehetetlenítik a munkáját.
A hírszerkesztőség helyett a külpolitikai rovatba helyezték át, valószínűleg azért, hogy ne gyakorolhasson hatást a hírszerkesztésre. Néhány hónap után végül úgy döntött, hogy elhagyja a rádiót, és a HVG-nél folytatja pályafutását.
A HVG-nél – tudomány és technológia felé fordulva
A HVG-hez való csatlakozás nem volt egyszerű folyamat. Egy korábbi ígéret révén sikerült bekerülnie a szerkesztőségbe, de kezdetben nem foglalkozhatott külpolitikával, mivel a HVG-nél erre már megvoltak a saját szakemberek. Ezért más területekre nyitott, és a tudományos, technológiai, történelmi és egyházi témák felé fordult.
Bedő Iván úgy fogalmazott, hogy az évek során belefáradt a politikába, és már nem akart a napi politikai eseményekkel foglalkozni. A HVG-ben a szellemrovatban kezdett dolgozni, amely mindig is az egyik legérdekesebb része volt a lapnak. Olyan témákat boncolgattak, amelyek a dolgok mélyére ásnak, és háttér-információkkal szolgálnak az olvasóknak.
A tudomány és technológia iránti érdeklődését részben édesapjának köszönheti, aki mindig szeretett szerelni, új dolgokat kipróbálni, és maga is műszaki beállítottságú volt. A HVG-nél egyre inkább ebbe az irányba specializálódott, és máig élvezi, hogy szakértőkkel beszélgethet, új ismereteket szerezhet és közérthetően átadhatja azokat az olvasóknak.
A hírszerkesztés mai helyzete
A beszélgetés egy pontján szóba került a hírszerkesztés mai állapota, és Bedő Iván kifejtette, hogy már nem hallgat rádiót és nem néz híradókat. Ha véletlenül mégis elkap egy hírműsort, akkor hangosan szitkozódik, mert úgy érzi, hogy a hírek nem nyújtanak valós képet a világról.
A közszolgálati hírszerkesztést különösen problémásnak tartja, és úgy látja, hogy ma sokkal inkább az 50-es évek sajtóját idézi, mint azt, amit a rendszerváltás után a sajtószabadságról gondoltak. Véleménye szerint a hírszerkesztés nem arról szól, hogy egy párt érdekeit szolgálja, hanem arról, hogy korrekt, tárgyilagos és a hallgatóknak szóló információt közvetítsen.
A rendszerváltás után is mindig azt az elvet vallotta, hogy a hírszerkesztésnek pártfüggetlennek kell lennie, és nem szabad a kormány vagy ellenzék kiszolgálójává válnia. Ezt a BBC példáján tanulta meg, hiszen pályája elején két éven át figyelte a brit közszolgálati adó híreit.
Lehet-e még független sajtó?
A beszélgetés végén Sebes György azt kérdezte, hogy létezhet-e még független sajtó Magyarországon, és hogy van-e remény a változásra. Bedő Iván szerint a független sajtó mindig is létezni fog, mert az embereknek szükségük van hiteles tájékoztatásra.
Példaként Lengyelországot hozta fel, ahol a kormányváltás után próbálják visszaállítani a közmédia függetlenségét, bár ez nem megy egyik napról a másikra. Magyarországon szerinte még nehezebb lenne a helyzet, mert a sajtót sokkal mélyebben átitatta a pártpolitika, és kérdéses, hogy a közmédiában dolgozók közül kik lennének képesek egy független hírszolgáltatás visszaállítására.
Bár a politikai sajtó polarizálódása világszerte megfigyelhető, Bedő Iván úgy véli, hogy mindig lesz igény független, kiegyensúlyozott hírekre. A beszélgetést egy optimista gondolattal zárták: a társadalomban mindig lesznek olyanok, akiknek fontos a hiteles tájékoztatás, és akik támogatják a független sajtót.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.