Purim üzenete és szokásai – Oberlander Báruch rabbi a Pirkadatban
A Pirkadat vendége ezúttal Oberlander Báruch rabbi volt, aki a közelgő Purim ünnepének jelentőségéről, a hozzá kapcsolódó szokásokról és annak spirituális üzenetéről beszélt. A beszélgetés során szó esett a Purim történetéről, Eszter könyvéről, a zsidó nép túléléséről és az ünnep vidám, zajos jellegéről.
A Purim története és a zajos ünneplés hagyománya
Purim egyik legismertebb szokása, hogy a zsinagógában, amikor Eszter könyvét felolvassák, minden alkalommal, amikor Hámán nevét említik, a hívek kereplőkkel, dobbal és lábdobogással igyekeznek elnyomni a nevét. Oberlander rabbi elmondta, hogy ez egy nagyon régi hagyomány, amelyet az idők során sokan próbáltak eltörölni, főként az asszimilációs törekvések idején, amikor a zsinagógákban csendet és rendet akartak tartani, hogy azok jobban hasonlítsanak más vallási templomokhoz.
A rabbi azonban hangsúlyozta, hogy ez a szokás szerves része a Purim ünneplésének, hiszen maga a történet is egy hangos királyi lakomával kezdődik. Ezzel kapcsolatban megosztott egy véleményt, miszerint a zsidók azért kapták meg Hámán gonosz rendeletét, mert részt vettek a lakomán és elveszítették a spirituális különállásukat. Mások azonban úgy vélik, hogy az étkezés során kóser módon külön étkeztek, így nem ez volt a probléma, hanem az, hogy azt hitték, hogy már nincs szükségük Isten védelmére, mert a király is vigyáz rájuk.
Eszter könyve és a történet mélyebb üzenete
Eszter könyvét a Purim egyik legfontosabb eseményeként csütörtök este és péntek reggel felolvassák. Oberlander rabbi kiemelte, hogy a történet rengeteg új aspektusát lehet felfedezni, még akkor is, ha valaki már több évtizede hallgatja vagy olvassa azt.
Egyik különleges meglátása az volt, hogy a könyv eseményei tíz év alatt zajlanak le, mégis sokan azt gondolják, hogy minden rövid idő alatt történt. Ezzel párhuzamot vont azzal, hogy az emberek sokszor nem látják az élet nagyobb összefüggéseit. Például amikor a zsidók részt vettek a királyi lakomán, még nem tudhatták, hogy ez egy olyan eseménysorozat kezdete lesz, amely később Eszter királynővé válásával és Mordecháj megmentésével a zsidó nép megmeneküléséhez vezet.
A szereplők erkölcsi megítélése
A beszélgetés során szóba került Áchásvéros király szerepe is a történetben. A rabbi szerint nem lehet egyértelműen a jó vagy a rossz oldalra sorolni, inkább egy befolyásolható ember volt, akit mindig az irányított, aki éppen mellette állt. Eleinte Hámán befolyásolta, később pedig Eszter és Mordecháj.
Hámánról egyértelműen elítélően beszélt, míg Harvona, a király egyik szolgája, egy tipikus megalkuvó figura, aki mindig a hatalom oldalára áll. Eszter könyvének üzenete, hogy az ilyen típusú emberek a legveszélyesebbek, mert mindig az éppen aktuális erőviszonyokhoz igazítják az álláspontjukat.
Purim szokásai és micvái
A rabbi részletesen elmagyarázta a Purimhoz kapcsolódó vallási kötelességeket és hagyományokat:
- Eszter könyvének meghallgatása: Csütörtök este és péntek reggel a zsinagógában kötelező meghallgatni a Megila felolvasását.
- Mátánot leevjonim (adomány a szegényeknek): Legalább két rászorulónak kell adományt adni. A rabbi szerint ennek minimum egy étkezés árának kell lennie, amely kb. 3000 forint.
- Mislóách mánot (ételajándékok küldése): Két különböző készételt kell ajándékozni barátoknak és ismerősöknek.
- Purimi lakoma: Az ünnepi étkezés, amelyet pénteken kell megrendezni, úgy időzítve, hogy ne ütközzön a szombat bejövésével. A Vasvári Pál utcai zsinagógában például 17 órakor kezdődik az étkezés, amelyet a szombati kidus és a Kabalat Sábát fog követni.
A rabbi hangsúlyozta, hogy Purim lényege nemcsak a vidámság, hanem az is, hogy felismerjük: Isten gondviselése mindig jelen van, még akkor is, ha nem látjuk közvetlenül.
Purim különleges időzítése a zsidó naptárban
Oberlander rabbi egy érdekességet is megosztott a zsidó naptárral kapcsolatban: péntekre eső Purim kétszer egymás után előfordul (például 2021-ben és 2025-ben), majd 20 évig nem, és ismét kétszer egymás után jelenik meg a naptárban. Ez egy egyedi ciklus a zsidó időszámításban, amelyhez különleges szokások is kapcsolódnak.
A beszélgetés végén a rabbi arra buzdította a nézőket, hogy látogassanak el a zsinagógákba, és éljék át személyesen a Purim ünnepének különleges hangulatát.
„Boldog Purimot kívánok mindenkinek!”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.