PIRKADAT M. Kende Péterrel: Dombrádi Alina

PIRKADAT M. Kende Péterrel: Dombrádi Alina

Március 19-én a Kazán István Kamaraszínház a Rumbach utcai zsinagógában adja elő A kislány a pokolban című monodrámát, amely Sádi Mária holokauszt-túlélő történetét dolgozza fel. A műsor vendége Dombrádi Alina, a darab főszereplője volt, akivel M. Kende Péter beszélgetett a darabról, a színház társadalmi felelősségéről és a női sorsok megjelenítéséről a színpadon.

Emlékezés egy tragikus történelmi napra

A beszélgetés apropója, hogy 81 éve, 1944. március 19-én a német hadsereg megszállta Magyarországot, és ezzel megkezdődött a magyar zsidóság tragédiája. A Kazán István Kamaraszínház ezzel az előadással emlékezik meg a történtekről.

„Nagy megtiszteltetés, hogy a Rumbach utcai zsinagógában adhatjuk elő a darabot, hiszen Sádi Mária és családja rendszeresen látogatta ezt a helyet. Külön öröm, hogy ő maga is jelen lesz az előadáson” – mondta Dombrádi Alina.

A darab története és személyes kihívásai

A kislány a pokolban című előadás egy 15 ezer gyermeket érintő holokauszt-tragédiáról mesél, amely a terezíni koncentrációs táborban játszódott. A legtöbb gyermek nem kerülhetett gázkamrába, mint Auschwitzban, de szándékosan hagyták őket elpusztulni az éhezés és a betegségek révén.

„A darab közel 20 éve van a Kazán István Kamaraszínház repertoárján. Előttem Budai Tünde, Szabó Eszter és Unyec Anna alakították Sádi Máriát. Most másodszor térek vissza a szerepbe, és mindig nagy kihívás” – mondta Dombrádi Alina.

Arra a kérdésre, hogy milyen érzés egy fiatal színésznőként egy ilyen súlyos szerepet eljátszani, így válaszolt:
„Maga a téma rettenetesen nehéz, a női sorsok pedig még jobban elmélyítik az előadás drámaiságát. Komoly kutatómunkát végeztem a próbák alatt, hogy hitelesen tudjam visszaadni azt a világot, amelyet ma már szinte elképzelni sem lehet.”

A női szerepek változása és a társadalmi figyelem

A beszélgetés során szó esett arról is, hogy a darab milyen üzenetet hordoz a női sorsokkal kapcsolatban, és hogy a társadalom mennyire figyel ezekre a kérdésekre.

„Sok minden változott az elmúlt évtizedekben, de fontos, hogy ezekről a témákról mélyebben is beszéljünk, hogy a változás egészséges irányba haladjon. Ma már talán könnyebb nőnek lenni, mint 80-100 évvel ezelőtt, de még mindig bonyolult a helyzet” – vélekedett a színésznő.

Hol látható még az előadás?

A március 19-i előadás után április 15-én a Nemzeti Színházban is színpadra kerül A kislány a pokolban, méghozzá Az auschwitzi naplóval együtt.

„Ez egy zártkörű előadás, amelyre külön meghívott vendégeket várnak. A színész számára azonban nincs különbség: minden előadáson ugyanazt a hiteles és átütő alakítást kell nyújtani” – mondta Dombrádi Alina.

További tervek

A színésznő arról is beszélt, hogy a jövőben további színházi munkákra készül:

„Tervezünk egy Karinthy–Molnár-estet, amely több apró jelenetből áll majd össze. Emellett szeretnénk A kislány a pokolban című darabot vidékre is elvinni, hogy minél több emberhez eljusson ez a történet.”

Fontos dátumok

Március 19. – 18:00
Rumbach utcai zsinagógaA kislány a pokolban (nyilvános előadás)

Április 15.
Nemzeti SzínházA kislány a pokolban és Az auschwitzi napló (zártkörű előadás)

M. Kende Péter a beszélgetés végén hangsúlyozta, hogy ezek az előadások nemcsak történelmi emlékezetet szolgálnak, hanem fontos társadalmi és morális kérdéseket is felvetnek. „Mindenkit bátorítok, hogy látogasson el március 19-én a Rumbach utcai zsinagógába, és nézze meg ezt a megrázó, de rendkívül fontos darabot.”

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.