PIRKADAT M. Kende Péterrel: Gordon István

PIRKADAT M. Kende Péterrel: Gordon István – Feszültségek Magyarország és Lengyelország között

A PIRKADAT című műsor legutóbbi adásában M. Kende Péter vendége Gordon István, Lengyelország-szakértő volt, aki Skype-on keresztül kapcsolódott be a műsorba. A beszélgetés középpontjában az auschwitzi megemlékezés, valamint a magyar-lengyel diplomáciai kapcsolatok elmérgesedése állt.

Auschwitz 80. évfordulós megemlékezése

Január 27-én tartották Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóját, amelyen számos nemzetközi vezető vett részt. Az eseményről viszonylag kevés visszhang volt a lengyel médiában, azonban az előkészületek komoly figyelmet kaptak.

Két kiemelkedő diplomáciai fejlemény borzolta a kedélyeket:

  1. Benjamin Netanjahu távolmaradása – Az izraeli miniszterelnök meghívása komoly vitát váltott ki, mivel ellene nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. Kezdetben úgy tűnt, hogy a lengyel kormány nem fogadja őt, de később Andrzej Duda államfő és Donald Tusk miniszterelnök közösen biztosították róla, hogy nem fenyegeti letartóztatás. Ennek ellenére végül Netanjahu nem vett részt az eseményen.
  2. Jelentős külföldi jelenlét – Az eseményen III. Károly brit király is részt vett, aki több lengyelországi helyszínt, köztük Krakkó zsidó negyedét is meglátogatta. Meglepetést okozott az ukrán miniszterelnök részvétele, akinek látogatását nem jelentették be előre. Volodimir Zelenszkij jelenléte erős politikai üzenetet hordozott.

A lengyel kormány továbbra is „német haláltáborként” hivatkozik Auschwitzra, és törvényileg tiltja a „lengyel haláltábor” kifejezés használatát, amely korábban komoly nemzetközi vitákat váltott ki.

Feszültségek Magyarország és Lengyelország között

A beszélgetés második része a magyar-lengyel diplomáciai kapcsolatok drámai romlásáról szólt.

  • Mi váltotta ki a válságot?
    A fő konfliktust Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes ügye okozta. Romanowski ellen lengyel és nemzetközi elfogatóparancs van érvényben, ám Magyarország menedékjogot biztosított számára.
  • Lengyel tiltakozás és „mosolyszünet”
    A lengyel kormány élesen tiltakozott a magyar lépés ellen, „a nemzetközi jog és a kétoldalú kapcsolatok megsértéseként” értékelve azt. Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter felszólította az állami szerveket és kulturális intézményeket, hogy bojkottálják a magyar nagykövetség rendezvényeit, tovább fokozva a feszültséget.
  • Orbán Viktor további nyilatkozatai
    A helyzetet súlyosbította Orbán Viktor kijelentése, miszerint Magyarország hajlandó más politikai menekülteknek is védelmet biztosítani Lengyelországból, ha azok hasonló helyzetbe kerülnének.
  • Diplomáciai kapcsolat megszakítása?
    A konfliktus odáig fajult, hogy a lengyel kormány fontolgatja a diplomáciai kapcsolatok megszakítását Magyarországgal, amely példa nélküli lenne a két ország modern történelmében.

Gordon István hangsúlyozta, hogy a „lengyel-magyar barátság” legendája súlyos válságba került, és a két ország kormánya közötti kapcsolatok történelmi mélyponton vannak.

Mi várható a jövőben?

  • A lengyel kormány valószínűleg továbbra is szigorúan elzárkózik a magyar vezetéssel való együttműködéstől.
  • A két ország továbbra is szövetséges az EU-n belüli konzervatív frakciókban, de a politikai ellentétek miatt ez egyre gyengül.
  • A helyzet esetleges enyhülése attól függ, hogy Magyarország hogyan kezeli a Romanowski-ügyet és a lengyel kormány milyen további lépéseket tesz.

Összegzés

A beszélgetés végén M. Kende Péter megjegyezte:
„Ennek a történetnek még lesz folytatása, és legközelebb is lesz miről beszélgetnünk.”

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.