PIRKADAT M. Kende Péterrel: Dr. Sebes József – Portugál embermentők Budapesten és az embermentők emlékezete
A Heti TV PIRKADAT című műsorának vendége Dr. Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke volt, akivel az embermentők budapesti tevékenységéről, a gyermekmentés fontosságáról, egy új könyvbemutatóról és a Wallenberg vetélkedőről beszélgettek.
Embermentők parkja Budapesten?
M. Kende Péter felidézte, hogy a főpolgármester egy interjúban beszélt egy új kezdeményezésről, amely szerint a Raoul Wallenberg-szobor mellett létrejöhetne egy „Embermentők parkja”.
„Hallottam erről a kezdeményezésről, és mindenféleképpen támogatandónak tartom” – mondta Dr. Sebes József. Hozzátette azonban, hogy komoly kérdés lesz, hogy kiket tekintenek embermentőknek, és milyen formában történik majd az emlékállítás.
A gyermekmentés fontossága a vészkorszakban
Az embermentés egyik legfontosabb része a gyermekek megmentése volt, amelyben a nemzetközi Vöröskereszt is kulcsszerepet játszott.
„A Jó Pásztor Bizottság részéről Stélo Gábor, a cionista szervezetek részéről pedig Komoly Ottó irányította a gyermekmentést. Körülbelül 40-40 helyen bújtattak gyerekeket, és ennek eredményeképpen Stélo Gábor 1500 gyereket és 500 családtagot, Komoly Ottó pedig 6000 gyereket mentett meg” – ismertette Sebes József.
A szakértő szerint elengedhetetlen lenne egy olyan emléktábla vagy térkép létrehozása, amely megjelölné ezeket a helyeket, hiszen a gyermekmentők munkájának története kevéssé ismert a köztudatban.
Új könyv: Portugál embermentés Budapesten 1944
A műsor egyik fő témája a „Portugál embermentés Budapesten 1944” című új kiadvány volt, amely a portugál nagykövetség közreműködésével készült el.
„Ez egy átfogó dokumentáció, amely összegyűjti a portugál embermentő tevékenységről szóló eddigi ismereteket, fényképeket és korabeli dokumentumokat. A bemutatót a Mazsihisz támogatta, és telt ház előtt zajlott” – számolt be Sebes József.
A könyvbemutató egyik érdekessége volt, hogy a portugál nagykövet mellett a svéd és a spanyol nagykövet is részt vett az eseményen, és a fiatal angol szakos diákok segítették a tolmácsolást.
Külön érdekesség, hogy a portugál nagykövetség segítségével menekült meg Gábor Zsazsa és családja is. „Ez a nagykövetség körülbelül ezer embert mentett meg, közülük 700-nak útlevelet is adtak, pedig Portugália akkor fasiszta berendezkedésű ország volt” – tette hozzá.
A könyv párhuzamba állítható a spanyol diplomata, Ángel Sanz Briz tevékenységével is, akinek életét egy korábbi kiadványban dolgozták fel.
Jövőbeni kutatások és célok
Sebes József elmondta, hogy két újabb könyv kiadása van folyamatban.
- Az egyik a Katenburger család svéd-magyar hányattatásait dolgozza fel.
- A másik a „Siratóének antológia” faximile kiadása, amely Ember Mária munkája, és eddig kevéssé ismert dokumentum a vészkorszakból.
Wallenberg vetélkedő – A fiatalok bevonása az emlékezetpolitikába
A beszélgetés során szó esett a Wallenberg vetélkedőről is, amelynek célja, hogy a fiatalok mélyebben megismerjék az embermentők történetét.
„Az elődöntők február 3. és 21. között lesznek öt városban: Veszprémben, Győrben, Cegléden, Debrecenben és Budapesten. Körülbelül 70-80 csapat vesz részt, köztük 10 határon túli csapat is” – mondta Sebes József.
A vetélkedő nemcsak az ismeretek bővítését szolgálja, hanem arra is ösztönzi a diákokat, hogy felkeressék az embermentés fontos helyszíneit és megosszák tapasztalataikat.
Összegzés
A beszélgetés középpontjában az embermentés történetének méltó emlékezetének megőrzése állt. A könyvbemutató, az „Embermentők parkja” kezdeményezés és a vetélkedők mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a következő generációk is tisztában legyenek azokkal a hősökkel, akik a legnehezebb időkben emberségből mutattak példát.
A műsor végén M. Kende Péter megjegyezte: „Minden ilyen kezdeményezésnek örülni kell, és fontos, hogy minél szélesebb körben megismerjék ezeket a történeteket. A könyv pedig beszerezhető, ahol csak lehet!”
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.