PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. Babits Antal

Tudomány, hit és embermentés – Beszélgetés Dr. Babits Antallal

Dr. Babits Antal bibliakutató, vallásbölcselő és Scheiber-díjas tudós Breuer Péter vendége volt a Pirkadat című műsorban. Az apropó kettős: egyrészt egy különleges, ünnepi tanulmánykötet jelent meg a tiszteletére, másrészt frissen kapta meg a Raoul Wallenberg-díjat. A beszélgetés során tudományról, hitről, oktatásról és a zene világáról is szó esett.

Ünnepi kötet 70. születésnapra

Dr. Babits Antal 70. születésnapjára „Hit és tudás – Tanulmánykötet a tudomány és művészet oltáránál” címmel jelent meg egy tiszteletkötet, amelyben 26 szerző, köztük olyan neves személyiségek publikáltak, mint Frölich Róbert országos főrabbi, Erdő Péter bíboros és Szabó György, a Mazsök elnöke.

„Ez a könyv számomra nemcsak tudományos, hanem személyes szempontból is különleges. A szerzők között ott vannak tanítványaim, kollégáim és barátaim is” – mondta Dr. Babits. A kötetet a Károli Gáspár Református Egyetem és a L’Harmattan Kiadó közösen adta ki. A kiadás történetéről szólva Babits kiemelte, hogy a szerkesztést Egeresi László professzor vállalta, aki fáradhatatlan munkával állította össze a tudományos kötetet.

Raoul Wallenberg-díj: embermentés és felelősség

Dr. Babits Antal a Raoul Wallenberg-díjat a kisebbségek és a többségi társadalom közötti párbeszéd előmozdításáért és áldozatos munkájáért kapta meg. A díj kapcsán elmondta: „A Wallenberg által képviselt embermentés számomra mindig példamutató marad. Ady Endre szavaival élve: ő ember volt az embertelenségben.”

A beszélgetés során kitért arra is, hogy az emberi felelősség szerepe kulcsfontosságú a történelem legsötétebb időszakaiban. „Téves az a feltételezés, hogy a holokausztért Isten lenne a felelős. A helyes válasz az, hogy Isten ott van, ahol beengedik” – tette hozzá egy rabbinikus példázatra hivatkozva.

Oktatás, digitalizáció és új tervek

Babits továbbra is elkötelezett az oktatás iránt, noha a heti tanítási tevékenységgel már felhagyott. Ehelyett digitális bibliaprojektekre fókuszál, mint például egy 8000 oldalas digitális konkordancia és szótár, amely a héber Szentírás szókincsét dolgozza fel. „Ezek az anyagok ingyenesen elérhetők lesznek, így minden érdeklődő hozzáférhet majd” – emelte ki.

Egy másik projektje egy interlineáris biblia, amely minden héber szóhoz hatféle magyarázatot társít. „Remélem, hogy ez a munka egy év múlva elérhetővé válik.”

Zenei projektek a biblia jegyében

Babits zenészként is aktív, jelenleg egy új zenei produkción dolgozik, amelynek munkacíme: „A biblia zenéje és hatástörténete”. A projekt célja a zsidó zenei hagyományok és a biblia zenéjének bemutatása egy tudományos előadással kiegészítve. A premier helyszíne valószínűleg a Magyar Zene Háza lesz.

Egy tudós, aki tanít és inspirál

Dr. Babits Antal munkássága és elhivatottsága töretlen. Legyen szó tudományról, oktatásról, embermentésről vagy zenéről, minden területen az értékek és a közösségek építését tartja szem előtt. Mint mondta: „A tudományos és emberi örökséget továbbadni nemcsak lehetőség, hanem kötelesség is.”

A műsor végén Breuer Péter jókívánságokkal búcsúzott tőle, és biztosította a nézőket arról, hogy hamarosan újra találkozhatnak vele.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.