PIRKADAT Breuer Péterrel: Dr. Hortay Olivér – Energiaellátás, ukrán tranzitproblémák és globális hatások
A Pirkadat vendége Dr. Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató energetikai üzletágának vezetője volt, aki az ukrán tranzitkorlátozások, az európai energiabiztonság és a globális gazdasági hatások kérdéseit járta körül. A beszélgetés rávilágított a geopolitikai konfliktusok energiapiacra gyakorolt hatásaira, és arra, hogyan érinthetik ezek a mindennapjainkat.
Ukrán tranzitkorlátozások: jogszerűtlenség és következmények
Dr. Hortay beszámolt arról, hogy az ukrán parlament legutóbb olyan határozatot fogadott el, amely korlátozhatja az európai unióba irányuló gáz- és olajszállításokat. „Ez egy felháborító és jogszerűtlen lépés, hiszen az EU és Ukrajna társulási megállapodása kifejezetten tiltja az energiabiztonság veszélyeztetését” – emelte ki.
A szakértő szerint Ukrajna egyre erőteljesebb lépésekkel próbál politikai nyomást gyakorolni az EU-ra. „Az európai bizottság felelőssége lenne, hogy az ilyen esetekben az unió érdekeit képviselje, de eddig nem léptek fel határozottan Ukrajnával szemben” – tette hozzá.
Hatások a háztartásokra és az energiaárakra
Bár az ukrán gáztranzit korlátozása közvetlenül nem érinti a magyar háztartásokat, hiszen a hatósági árszabályozás védi a lakosságot, az energiaárak emelkedése közvetett hatásokat gyakorol. Az ukrán lépés miatt például az európai gáztőzsdéken jelentős áremelkedés volt tapasztalható. „Az európai unió gázellátásának körülbelül 5%-át érinti a tranzitkiesés, ami felfelé hajtja az árakat” – mondta Hortay.
Hozzátette, hogy a kőolajszállítások esetleges korlátozása újabb kihívásokat okozhat a közép-európai régióban, ami tovább emelné az árakat, és szűkítené az energiaellátási mozgásteret.
Az üzemanyagárakat befolyásoló tényezők
A beszélgetés során Dr. Hortay elemezte a kőolaj világpiaci árának alakulását is. Az árak emelkedése mögött elsősorban a kínai gazdaság iránti pozitív várakozások állnak, amelyek növelik a keresletet. Magyarországon az üzemanyagárak emelkedését tovább fokozta a forint gyengülése a dollárral szemben, valamint az év elején bevezetett jövedékiadó-korrekció.
„Bár az opec nem reagált közvetlenül az ukrán tranzitkorlátozásokra, az üzemanyagárakat jelentősen befolyásolják a globális gazdasági tényezők és a geopolitikai helyzet” – mondta.
Amerikai szerepvállalás és profitok
Az ukrán tranzitproblémák kapcsán szó esett az Egyesült Államok helyzetéről is. Hortay szerint az USA profitálhat abból, hogy cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítmányaival egyre nagyobb részesedést szerez az európai piacon. Ugyanakkor az amerikai nyereség mértéke attól függ, hogy hogyan alakulnak az európai gázárak a jövőben.
„A Goldman Sachs előrejelzése szerint a gázárak tavaszra akár 85 euróra is emelkedhetnek megawattóránként, ami újabb gazdasági kihívásokat jelentene az EU számára” – mutatott rá Hortay.
Ellátásbiztonság és gazdasági kihívások
A beszélgetés végén Dr. Hortay megnyugtatta a nézőket, hogy a jelenlegi helyzet nem okoz fizikai ellátási problémákat az EU-ban. Az országok képesek kezelni a kieséseket alternatív beszerzési források és tárolók segítségével. Ugyanakkor a tranzitkorlátozások gazdasági nyomást gyakorolnak az EU-ra, és kihívásokat jelentenek a versenyképesség fenntartása szempontjából.
Zárszó
Dr. Hortay Olivér beszélgetése rávilágított az energiaellátási kérdések bonyolultságára és a geopolitikai konfliktusok gazdasági hatásaira. Az ukrán tranzitproblémák nemcsak az energiaárakat befolyásolják, hanem hosszú távon az EU energiabiztonságát is veszélyeztethetik. A szakértő szerint azonban a fogyasztók számára a legfontosabb, hogy továbbra is biztosított legyen az energiaellátás.
A beszélgetés végén Breuer Péter megjegyezte, hogy a következő alkalommal az amerikai palagáz környezeti hatásait is érdemes lenne megvitatni. Dr. Hortay Olivér ígéretet tett, hogy visszatér a stúdióba, hogy folytassák az energiapiaci kérdések elemzését.
A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.