PIRKADAT Breuer Péterrel: Bíró Eszter

PészahFeszt 2025 – ünnepi ráhangolódás, közösség és kultúra Bíró Eszter vezetésével

A közelgő pészáchi ünnep kapcsán Bíró Eszter színművész, énekes és közösségszervező volt a PIRKADAT vendége, aki Breuer Péterrel beszélgetett az idei PészahFesztről – annak hangulatáról, helyszíneiről, különleges programjairól, és arról, hogyan kapcsol össze hagyományt, kultúrát, gasztronómiát és közösségi élményt egyetlen rendezvénysorozat.

„Nem kivonulunk, hanem készülünk”

A PészahFeszt nem az ünnep idején, hanem előtte zajlik – tudatosan így tervezik. „Csináljuk előtte – legyen meg a rákészülés, legyen tan-Széder, beszéljünk arról, mi is ez az egész Pészach” – magyarázta Bíró Eszter. Az esemény célja, hogy közösségi élményt kínáljon a ráhangolódáshoz, miközben méltó módon idézi meg a kivonulás történetét – modern és élményszerű formában.

Bővülő helyszínek: Rumbach, Goldmark, Bét Sálom

A fesztivál idén három kiemelt helyszínen zajlik: a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában, a Goldmark teremben és a Bét Sálom zsinagóga kertjében. „Nem a sivatagban leszünk, hanem a város szívében, és egyre inkább kiterjeszkedünk” – fogalmazott Eszter, hangsúlyozva a közösségi terek újraélesztésének fontosságát.

Maceszsütés, talkshowk, kóstolók

A fesztivál első eseménye a Bét Sálom udvarán zajló maceszsütés, amelyet Radnóti Zoltán rabbi vezet. Ezután következik Winkler Nóra talkshow-ja, a Big Picture, amely ezúttal Mautner Zsófi gasztrobloggerrel beszélget képekről, történetekről – és lesz kóstoló is, természetesen pészáchi hangulatban.

Történelem és jelen a Goldmarkban

A Goldmark teremről Eszter és Breuer Péter egyaránt kiemelték: ez nemcsak művészeti tér, hanem emlékhely is. A második világháború alatt itt működött a zsidó kultúra utolsó színpada. „Mi pedig újra életet lehelünk bele” – mondta Eszter, hozzátéve, hogy májustól színházi előadásokkal is újra benépesítik a termet.

A Rumbachban: borfilozófia, Vámos Miklós és a Kaddis

A program a Rumbach zsinagógában folytatódik, ahol „A bor filozófiája” című est várja a látogatókat – természetesen borkóstolóval egybekötve. Az est egyik csúcspontja Vámos Miklós irodalmi stand-upja lesz, amely az „Elkerülés” címet viseli. „Reflektál Mózesre, az exóduszra, és egy kicsit a magyar történelemre is” – fogalmazott Bíró Eszter, aki maga is rajongóként tekint az íróra.

Zárásként az „utoljára Budapesten” címkével visszatér a Kaddis, Bíró Eszter emblematikus előadása, amely zsidó költők – köztük Radnóti, Szenes Hanna és Szép Ernő – verseire épül. „Ez az előadás most visszatér egy alkalomra Budapestre, egyfajta emlékezésként is a Holokauszt emlékévének végén” – emelte ki.

Gyerekek, kórusok, ifjúság

A jövő közösségének építése is fókuszban van. Bíró Eszter külön kiemelte a Shirim és Scheiber kórusok szerepét, valamint a Rumbach zsinagógában formálódó ifjúsági közösséget, amely közel 150 fiatalt vonz péntek esténként. A fesztivál egyik legzártabb eseménye az ifjúsági széder lesz, amelyet Dickmann Dávid vezet majd.

„Ez egy misszió”

Bíró Eszter elmondása szerint a PészahFeszt több, mint rendezvénysorozat: „Ez egy misszió. Olyan nyelveken énekelnek ma gyerekek, amelyeken évtizedekig nem lehetett.” A cél, hogy minden korosztály találjon magának értékes és közösségépítő programot – akár vallásos, akár kulturális érdeklődéssel érkezik.

A beszélgetést Breuer Péter így zárta: „A világon minden lesz – lakodalom nem, mert jön az omerszámlálás – de minden más igen.” És valóban: a PészahFeszt a múlt, a jelen és a jövő találkozása – közös élményen, zenén, gasztronómián és történeteken keresztül.

A tartalmi összefoglaló mesterséges intelligencia felhasználásával készült.